• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Гутереш: Пропаднаа преговорите за обединување на Кипар

Гутереш: Пропаднаа преговорите за обединување на Кипар

Женева, 7 јули 2017 (МИА) - Преговирите за надминување на четиридецениската криза на Кипар пропаднаа, соопшти рано изутринава генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

- Со исклучително разочарување ве информирам дека и покрај ангажираноста и решитеноста на сите делегации, Конференцијата за Кипар заврши без да биде постигнат договор, изјави Гутереш на прес-конференција во Кран Монтата, каде изминативе десетина дена се одржуваа преговорите за повторно обединување на Кипар.

Гутереш на преговорите во швајцарското одморалиште се приклучи вчера, што беше оценето како обид за дополнителен притисок врз делегациитена двете кипарски заеднициа за постигнување договор.

Според извори во ОН, учесниците на преговорите имале и телефонски разговор со американскиот потпретседател Мајкл Пенс, кој апелирал до нив да ја искористат историската шанса за обединување на островот,

Кипар е поделен од 1974 година кога турската армија интервенираше на островот, како одговор на воениот преврат предводен од кипарските Грци, чија цел беше приклучување на земјата кон Грција. По воената интервенција на Турција, турските сили презедоа контрола врз северниот дел на островот, каде подоцна беше прогласена Турската Република Северен Кипар, која е призната само од страна на Анкара. сп/07:27

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.