• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Првото бебе во Албанија женско,во Косово машко

Првото бебе во Албанија женско,во Косово машко

Тирана/Приштина 1 јануари 2017 (МИА) – Првороденото бебе во Албанија во Новата 2017 година е женско.

Родено е во првите секунди од Новата година на Гинеколошката клиника „Кралицата Гералдина“ во Тирана, по нормален пат. И бебето и мајката се во добра здравствена состојба.

Бебето Деиса,тешко 3.700 грама е прва рожба на Ермира и Фиќири Доми.

Првороденото бебе во Косово е машко. Во Универзитетската клиника во Приштина, бебето тешко 3.650 грама на свет е донесено со царски рез. И бебето и мајката се во добра здравствена состојба.

Лани првородените бебиња во двете држави беа машки. вт/ац/14:07

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.