• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Во Италија запленети 350 килограми албанска марихуана

Во Италија запленети 350 килограми албанска марихуана

Тирана, 27 декември 2016 (МИА) - Италијанската полиција во пристанишниот град Бари заплени 350 килограми марихуана, произведена во Албанија.

Како што јави дописникот на МИА, дрогата,од албанскиот брег до Италија била транспортирана со моторен чамец. Откако била растоварена на брегот на Пуља, била пренесена во комби, кое полицијата го запрела во Бари.

Освен дрогата,чија вредност на пазарот се проценува на околу милион евра, полицијата ги запленила и моторниот чамец и комби возилото.

Во меѓу време, полицијата од северниот албански град Скадар на граничниот премин Муриќан,на албанско-црногорската граница заплени 14,5 килограми марихуана. Дрогата била пронајдена во автомобил марка „Ауди“, управуван од 24-годишен италијански државјанин, кој е приведен.

Гранична полициска патрола во пределот кај Скадар во друга акција запленила 62 килограми марихуана, при обид на албански државјани илегално да ја префрлат на црногорска територија.

Нешто повеќе од 60 клограми марихуана запленила и грчката полиција, која била откриена во возило со кое патувале двајца албански државјани. Крајната дестинација на дрохата бил атинскиот нарко пазар. вт/сп/07:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...