• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Германските економисти бараат Берлин да се бори за останување на Лондон во ЕУ

Германските економисти бараат Берлин да се бори за останување на Лондон во ЕУ

Берлин, 2 ноември 2016 (МИА) - Иако одлуката на Велика Британија за напуштање на ЕУ не предизвика никави негативни последици по германската економија, германски економски експерти сметаат дека вреди владата во Берлин да се бори за задржување на Лондон во Европската Унија.

- Во врска со Брегзит досега не видовме никаков лош економски ефект на краток рок, освен што видовме последици по Велика Британија. Нашиот заклучок е дека затоа вреди да се бориме Лондон да не ја напушти ЕУ, изјави денеска на прес-конференција Кристоф Шмид, шеф на германскиот Совет на економски експерти,

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, според Шмид, најголемиот проблем за Европската унија не беше влошување на европската економија, туку политичкиот хаос по референдумот во Велика Британија. гм/сп/14:06

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.