• A-
  • A
  • A+
недела, 22 април 2018, 

Исландскиот премиер побара распуштање на Парламентот заради „Панамските документи“

Исландскиот премиер побара распуштање на Парламентот заради „Панамските документи“

Рејкјавик, 5 април 2016 (МИА)  - Претседателот на Исланд, Олаф Рганар Гримсон, денеска ја скрати посетата на САД и се врати во Рејкјавик, каде премиерот Сигмундур Давид Гунлаугсон од него побара да го распушти Парламентот под притисок на барањето да поднесе оставка, по повод тврдењето дека имал офшор компанија вредна милион долари.

Претседателот Гримсон веднаш закажа состанок со главните партии во земјата, јави исландската телевизија.

Непосредно пред неговото враќање во земјата, илјадници демонстранти побараа премиерот Гунлаугсон да си замине од функцијата, фрлајќи јајца и јогурт врз зградата на Парламентот, а уште еден протест е закажан за попладнево.

Премиерот Гунлаугсон и министерот за финансии, Бјарни Бенедиктсон, кој, исто така, го скрати својот престој на Флорида за да се врати во земјата, се наведени во финансиските документи познати како „Панама пејперс" (Панамски документи) што ги објави Меѓународниот конзорцијум на истражувачки новинари (ИЦИЈ).

Според „Панама документите“ четириесет и едногодишниот Гунлаугсон и неговата сопруга, Ана Сигурлауг Палсотир, во декември 2007 година ја купиле офшор компанијата „Винтрис Инк“, на Девствените острови. На крајот на 2009 година тој на сопругата и го продал својот удел од 50 отсто за симболична сума од еден долар, пренесуваат француските медиуми.

Нему му се забележува дека кога бил избран во Парламентот, во април 2009 година, кало член на Прогресивната партија на десниот центар, не го пријавил уделот во сопственоста на холдингот.

Скандалот со „Панамските документи“ предизвика бројни деманти на светските лидери и познати личности кои возвраќаат дека не работеле ништо лошо. Некои од најпознатите личности зафатени со скандалот велат дека имаат нефер третман во момент кога повеќе влади отвораат истрага за затајување данок и други малверзации врз основа на „Панамските документи“. сд/нд/16:37

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...