• A-
  • A
  • A+
четврток, 24 мај 2018, 

Најмалку 19 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Багдад

Багдад, 14 октомври 2014 (МИА) - Најмалку 19 лица загинаа, а 30 се повредени во експлозија на автомобил-бомба на контролен пункт на влез во шиитската населба Кадимија во ирачкиот главен град Багдад, соопштија полициски и болнички извори.

Експлозијата се случила додека возила чекале во ред на влезот од населбата, каде се наоѓа еден од најголемите шиитски светилишта.

Самоубиствениот бомбашки напад се случи еден ден откако при експлозија на неколку автомобили-бомби во населбите Садр Сити и Кадимија, загинаа најмалку 30 луѓе, а над 50 се ранети. гт/сп/17:47

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.