• A-
  • A
  • A+
петок, 17 август 2018, 

Порошенко: Украина може да побара од САД да и биде доделен статус на главен сојузник надвор од структурата на НАТО

Њујорк, 22 јули 2014 (МИА) – Украина може да се обрати кон САД со барање да и биде доделен специјален статус на главен сојузник надвор од структурата на НАТО, изјави претседателот Петро Порошенко во интервју за Си-Ен-Ен.

Треба да се искористат сите можни методи за деескалација на ситуацијата и ако санкциите помогнат за тоа, тие треба да бидат наметнати. Доколку тие не се покажат како доволни, можеби ќе треба да се обратиме до Конгресот на САД, да ни биде даден статус на основен сојузник надвор од структурата на НАТО, изјави Порошенко.

Статус на главен сојузник на САД имаат Израел, Јапонија, Јужна Кореја, Филипините и други земји партнери. аа/нд/7:30

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Девојката турната од мост бара казна за нејзината другарка (видео)

Девојка која падна од мост во американската сојузн...

„Ага" прогласен за најдобар филм на Сараевскиот филмски фестивал

Бугарскиот филм „Ага" на режисерката Милка Лазаров...

Морето исфрли влакнесто суштество без очи

На рускиот источен брег, морето исфрли необично вл...

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака (видео)

Индиец се здоби со серизна повреда на раката откак...

Скарлет Јохансон е најплатената актерка во светот според „Форбс“

Американската актерка Скарлет Јохансон е најплатен...