• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Над 220 луѓе повредени во антивладините протести во Венецуела

Над 220 луѓе повредени во антивладините протести во Венецуела

Каракас, 21 април 2017 (МИА) - Најмалку 223 луѓе беа повредени во вчерашните антивладини протести во Венецуела, соопшти опозицискиот Блок за демократско единство.

Според опозициски претставници, во протестите што се одржаа на 19 и 20 април приведени се 585 лица. Но, опозицијата најави продолжување на протестите.

Политичката криза во Венецуела почна кога Врховниот суд ги прошири ингеренциите на претседателот Николас Мадуро и на Парламентот и му забрани за опозиционерот Енрике Каприлес да ја извршува функцијата гувернер на државата Миранда.

Од почетокот на месецот во Венецуела се одржуваат масовни протести, кои често преминуваат во судири со полицијата и нереди.

Владите на девет јужноамерикански држави (Аргентина, Бразил, Колумбија, Коста Рика, Мексико, Парагвај, Перу, Уругвај и Чиле) ги осудија судирите меѓу демонстрантите и полицијата и апелираа до венецуелските власти да преземат мерки за прекин на насилството. ми/сп/07:46

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...