• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка

Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка

Техеран, 21 април 2017 (МИА) - Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е дисквалификуван од претседателската трка, јави иранската државна телевизија.

Во соопштението од Министерството за внатрешни работи се наведува дека Советот на чувари, кој ги одобрува кандидатурите за претседателските избори одобрил шест кандидати, меѓу кои и актуелниот шеф на државата Хасан Рохани.

Одобрена е и кандидатурара на Ебрахим Раиси, близок соработник на ајатолахот Али Хамнеи.

Повеќе од 1.600 кандидати, меѓу кои и 130 жени се пријавија за учество на претседателските избори, што треба да се одржат на 19 мај. ми/сп/07:48

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...