• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

До 13 часот на изборите во Црна Гора излегоа 32,8 проценти од гласачите

До 13 часот на изборите во Црна Гора излегоа 32,8 проценти од гласачите

Подгорица, 15 април 2018 (МИА) - До 13 часот на претседателските избори во Црна Гора гласале 32,8 проценти од вкупниот број гласачи, објавија набљудувачите на изборите.

Одзивот е приближно на ниво на парламентарните избори во 2016 година, а повисок од претседателските избори во 2013 година. Гласаше и поранешниот претседател и премиер Мило Ѓукановиќ, кој е најсериозен кандидат на изборите, со поддршка од над 50 проценти според анкетите. Младен Бојаниќ е најсериозниот опозициски кандидат, поддржан од најголемиот опозициски блок.

Вкупно седум кандидати учествуваат на изборите, а право на глас имаат 532.599 граѓани. цч/13:23

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...