• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Во Приштина не е киднапирана новинарка од Албанија, туку друго лице, објави полицијата

Во Приштина не е киднапирана новинарка од Албанија, туку друго лице, објави полицијата

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) – Косовската полиција попладнево ги демантира наводите дека во Приштина е киднапирана новинарка на Албанската радио-телевизија. Според нив, првичните информации, објавени во медиумите, биле резултат на забуна од страна на самата полиција, јавува дописникот на МИА од Приштина.

Портпаролката на Косовската полиција за приштинскиот регион, Фљора Ахмети, во изјава за медиумите рече дека погрешната информација се појавила поради тоа што автомобилот на новинарката бил во близина на автомобилот на друга девојка, за која постојат сомнежи дека е киднапирана.

- Не е точна информацијата (за киднапирање на албанската новинарка). Се случило киднапирање на девојка ама тоа се поврза единствено поради тоа што имаше нејзино возило во близина и се посомневавме дека можеби е таа, но се испостави дека нема никаква врска со споменатата новинарка, изјави Ахмети за лајми.нет.

Како што претходно објави МИА, во интерен полициски извештај се информира дека тројца очевидци пријавиле во полиција дека денеска три лица насилно извлекле од нејзината кола женско лице и со нивната кола се оддалечиле во непознат правец. Првичните сомнежи на полицијата беа дека киднапираното лице е новинарка на албанскиот јавен сервис. иа/зш/14:58

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...