• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Во Турција уапсени пет лица поврзани со ИД, осомничени за планирање напади во пресрет на референдумот

Во Турција уапсени пет лица поврзани со ИД, осомничени за планирање напади во пресрет на референдумот

Истанбул, 14 април 2017 (МИА) - Пет лица се уапсени под сомнение дека се поврзани со Исламска држава и оти планирале „сензационални напади“ во пресрет на референдумот за проширување на овластувањата на турскиот претседател, кој ќе се одржи в недела, јави денеска Анадолија.

Турската полиција вчера по добиена дојава спровела вчера три симултани операции во Истанбул. 

Меѓу уапсените е и државјанин на Таџикистан, кој патувал во „зоните на конфликтот“ и кој работи за ИД во Истанбул. 

ИД преку медиумите на арапски и турски повика за напади против референдумиот, твредејќи дека ова гласање е спротивно на Бог, а муслиманите, кои ќе гласаат ги нарече неверници. ац/11:38

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...