• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Хан: Ситуацијата на Балканот е кревка, но се консолидира

Хан: Ситуацијата на Балканот е кревка, но се консолидира

Виена, 30 април 2015 (МИА) - Европскиот комесар за соседска политика и проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата на просторот на поранешна Југославија и понатаму е кревка, но се повеќе се консолидира и влегува во период во кој помирувањето е најверојатно можно.

- Нашиот приод е со конкретни проекти да го поддржиме тоа помирување и да не дозволиме да биде само теоретска конференциска вежба. Притоа се работи за проекти од областа на сообраќајот и енергијата. Исто така и истражување и универзитетско образование се корисни за прекугранична соработка и може да бидат придонес за помируавњето, уверува Хан во интервју за виенски Стандард, јави Танјуг.

За прашњето за проширувањето тој вели дека постои јасна изјава на претседателот на ЕК според која во овој мандат нема да има проширување.

- Тоа предизвика одредени иритации, но тоа е технички опис на состојбата. на Балканот во меѓувреме во речиси сите држави кандидати постои добро законодавство за борба против корупција, но не се работи за мо за усвојување закони туку мора да бидат и применети, а за тоа е потребно време, смета комесарот.

Тој потсети и на минатонеделната средба во Брисел со премиерите на сите држави од Западен Балкан и дека успеале да постигнат договор за вклучување на сообраќајната мрежа на тие држави во трансевропската мрежа.

Истовремено, побара ЕУ да им помага на соседите бидејќи Унијата сефкупно, е успешен проект.

- Досега немало толку долго мир во Европа. Тоа сигурно е овозможено со соработка со ЕУ. Таму каде е ЕУ таму е и мир. И поради тоа Унијата и покрај критиките, е многу атрактивна, објасни Хан заложувајќи се за помош на јужните соседи од каде доаѓаат бегалци. зш/19:41

###

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...