• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Мексико Сити, 21 април 2018 (МИА) – Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Кало соопштија дека успеале да ја спречат продажбата на куклата „Фрида Барби“ до завршување на судскиот процес.

Една од роднините на уметницата, Мара де Анда Ромеро, изјави дека компанијата „Мател“ нема право да го користи ликот на Фрида Кало за кукли од серијата „Жени кои инспирираат“.

Од друга страна, компанијата соопшти дека соработувала со „Фрида Кало корпорацијата“, која тврди дека ги има правата и дека ги добиле уште пред десет години од внуката на уметницата, Излода Пињеде Кало.

Додека овој проблем не се надмине „Мател“ ќе мора да ја запре продажбата на куклата.дб/12:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...