• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Стокхолм, 20 април 2018 (МИА) - Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговото уметничко име Авичи, почина денеска на возраст од 28 години.

Како што кусо соопшти неговиот претставник, Авичи бил пронајден мртов во главниот град на Оман, Мускат.

- Со огромна тага соопштуваме за заминувањето на Тим Берглинг, попознат како Авичи. Семејството е во шок и ве молиме да ја почитувате нивната приватност. Нема да издаваме повеќе соопштенија во овој тежок момент, истакна неговиот портпарол.

Авичи еден од пионерите на современиот музички жарн ЕДМ (Electronic Dance Movement).

Тој освои две МТВ награди и е една Билборд награда, а два пати беше номиниран и за Греми. дб/сп/20:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...