• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Крагујевац, 19 април 2018 (МИА) - Група поранешни осуденици од српскиот град Крагујевац, по многуте безуспешни обиди да се вработат, почнаа свој сопствен бизнис.

За да си обезбедат себеси работа и за да излезат од маѓепсаниот криминален круг, тие решиле да се здружат и заедно да се борат против предрасудите кон нив, јавуваат локалните медиуми

По отслужувањето на затворските казни, поранешните затвореници во Србија речиси и да немаат никаква можност некој да ги вработи. Луѓето најчесто не сакаат ни да им дадат прилика да се докажат. Душан Мириќ е еден од повратниците кои одлучија прво да основаат здружение „По дождот", кое им помага на сите оние кои по затворот ќе се најдат на слобода, а потоа, пред извесно време - отворија и пекара.

Во тоа им помогнале родителите на еден од осудениците. Тие им отстапиле свој објект во центарот на градот, за нивниот син, но и другите како него, да можат чесно да работат и заработуваат. Меѓу нив има и еден професионален пекар.

Оваа идеја ја поддржаа бројни институции во градот, меѓу коишто и Правниот факултет. На овој начин им помагаат и на осудениците, но и на државата, така што помала е веројатноста тие да им се вратат на криминалните активности во немоќта да се вработат. си/цч/13:59

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...

Францускиот режисер Лик Бесон обвинет за силување

Познатиот француски режисер Лик Бесон (59) е обвин...