• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Како да се продолжи „рокот на траење“ на кожните чевли

Како да се продолжи „рокот на траење“ на кожните чевли

Скопје, 17 март 2018 (МИА) – Кожните чевли за да траат подолго треба соодветно да се негуваат и чуваат.

За да не се оштетат пред време кожните чевли треба редовно да бидат чисти. Еве неколку совети за нивно правилно чување и негување:

- Не ги ставајте во кутии. Кожните чевли мора да бидат на воздух за да не привлечат влага.

- Избришете ги правливите чевли со чиста, мека ткаенина што претходно сте ја поминале во млака вода. Оставете ги да се исушат во воздух, но не и директно на сонце.

- Ако тие се навлажнат, не ги исушите со фен или не ги ставате пред радијаторот, бидејќи кожата може да се исуши и да пукне. Ставете во нив весници.

- Кожата го губи својот природен сјај, поради губењето на природни масла, па пожелно е чевлите да се премачкуваат со масло за кожа на секои две седмици. зс/15:45

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Група поранешни осуденици од српскиот град Крагује...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓанит...

Пронајдена подморницата со која, наводно, Хитлер побегнал во Јужна Америка (видео)

Германската подморница со која, според теоретичари...