• A-
  • A
  • A+
понеделник, 18 јуни 2018, 

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Кинези завршија во затвор поради јапонски униформи

Нанкинг, 23 февруари 2018 (МИА) - Кинеските власти казнија со затворска казна од 15 дена две лица, кои на интернет поставија свои фотографии во јапонски униформи од Втората светска војна.

Властите соопштија дека двајцата мажи пристигнале во Нанкинг за време на Кинеската нова година, а дека фотографиите биле снимени пред бункерот што го користела кинеската армија за време на јапонската инвазија во 1937 година.

Јапонската инвазија на Кина започна на 7 јули 1937 година и траеше до 9 септември 1945 година, а за време на војната загинаа околу 20 милиони Кинези и 1,5 милиони Јапонци. дб/сп/20:15

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Португалец стигна со велосипед на Мундијалот во Русија

Португалецот Елдер Батиста помина 4.640 километри ...

Бебе родено во париското метро доби 25 години бесплатно возење

Компанијата за градски превоз во Париз соопшти дек...

Сахара ќе биде покриена со зеленило по неколку милениуми

По 15.000 години се очекува Сахара да позелени, ка...

Принцот Чарлс има необичен прекар за Меган Маркл

Принцот Чарлс и неговата снаа Меган Маркл се доста...

По речиси 30 години прикажување, продуцентот открива зошто Симпсонови се жолти

Еден од продуцентите на познатата цртана серија „С...