• A-
  • A
  • A+
четврток, 21 јуни 2018, 

Божикно дрво погодено од гром, пристигна во Ватикан

Божикно дрво погодено од гром, пристигна во Ватикан

Рим, 24 ноември 2017 (МИА) - Божикното дрво што пред неколку години во Полска „преживеа“ удар од гром, е поставено на Плоштадот Свети Петар во Ватикан.

Дрвото е старо 60 години и високо 21 метар. По ударот од гром, остана без врв. На Плоштадот беше поставено со помош на кран, а ќе биде украсено и осветлено на свеченоста на 7 декември.

Во Рим е донесено на камион, по 12-дневно патување од областа Мазурија во северна Полска.

 

си/ми/12:20

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.