• A-
  • A
  • A+
четврток, 21 јуни 2018, 

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Хелсинки, 20 ноември 2017 (МИА) - Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц Обзервер", деновиве бил сведок на необична појава во Лапонија, позната уште како „татковината на Дедо Мраз“.

Сталесен со свои пријатели бил на излет на северот на Финска, кога пред нив небото „експлодирало".

- Возевме по темница и видливоста пред нас беше слаба. Едвај доволно за возење. Небото одеднаш почна да менува бои - црвена, сина, и одеднаш - бум! Огромна огнена топка го осветли целиот предел. Никогаш не сум видел ништо слично, раскажа Сталесен.

Откако дошол дома, тој дознал дека над норвешкиот град Тромзо и во областа Финмарк се забележани повеќе такви светлечки топки. Очевидци од други реони пак, чуле силни експлозии, проследени со јака светлина.

Физичарот од Универзитетот во Осло и експерт за Вселената, смета дека најверојатно се работи за метеор. си/сп/11:41


###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ