• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Евростат: Индикаторот на слободни работни места во ЕУ зголемен на два отсто

Евростат: Индикаторот на слободни работни места во ЕУ зголемен на два отсто

Луксембург, 16 март 2018 (МИА) - Индикаторот на слободни работни места во ЕУ и еврозоната во четвртиот квартал од 2017 година се зголеми на 2 отсто, додека во Бугарија остана стабилен на 0,8 отсто, објави Евростат на својата веб-страница.

Индикаторот е зголемен за еврозоната од 1,9 отсто во третиот квартал од минатата година и од 1,7 отсто во последниот квартал од 2016 година.

Во ЕУ, слободните работни места изнесуваа 2 проценти и во третиот квартал од 2017 година, но во четвртиот квартал една година претходно тие беа 1,8 проценти.

Слободните работни места во услужниот сектор на ЕУ и еврозоната беа 2,3 проценти, а во индустријата и градежништвото 1,8 проценти и 1,7 проценти.

Меѓу земјите-членки за кои постојат споредливи податоци, најголем број слободни работни места во четвртиот квартал од 2017 година имаше во Чешка (4,4 отсто), Белгија (3,4 отсто), Германија (2,8 отсто), Холандија и Обединетото Кралство (2,6 проценти). Со најниско ниво беа Грција (0,1 проценти), Шпанија (0,7 отсто), Бугарија и Португалија (0,8 отсто). паг/14:43

### 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Група поранешни осуденици од српскиот град Крагује...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓанит...

Пронајдена подморницата со која, наводно, Хитлер побегнал во Јужна Америка (видео)

Германската подморница со која, според теоретичари...