• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Евро-атлантски интеграции

„Stars and Stripes": Американската армија „Криволак“ го гледа како полигон за големи вежби

„Stars and Stripes": Американската армија „Криволак“ го гледа како полигон за големи вежби

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Повеќе од 1.000 војници на Копнените сили на САД во Европа и на АРМ, ... повеќе...

 
Генералот Скапароти со надеж дека Македонија ќе стане 30. членка на НАТО

Генералот Скапароти со надеж дека Македонија ќе стане 30. членка на НАТО

Скопје, 10 август 2018 (МИА) - Уште еден висок претставник на НАТО во посета на земјава, откако на С... повеќе...

Македонските армиски „волци“ пофалени за подготвеноста (видео)

Македонските армиски „волци“ пофалени за подготвеноста (видео)

Скопје, 9 август 2018 (МИА) -  Командантот на американските сили во Европа и Врховната команда на НА... повеќе...

Фуере: Потребна е инклузивна дебата за да успее референдумот

Фуере: Потребна е инклузивна дебата за да успее референдумот

Скопје, 7 август 2018 (МИА) - Во услови кога е закажан датумот за одржување на референдумот за догов... повеќе...

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Виена, 6 август 2018 (МИА) - Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава... повеќе...

Правосудството прво под лупата на ЕУ

Правосудството прво под лупата на ЕУ

Скопје, 6 август 2018 (МИА) - Состојбата во правосудството, реформите во оваа сфера, законите, колку... повеќе...

Османи уверен дека апсолутното мнозинство граѓани ја поддржуваат историската шанса

Османи уверен дека апсолутното мнозинство граѓани ја поддржуваат историската шанса

Скопје, 4 август 2018 (МИА) - Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека апс... повеќе...

ЕК за говорот на Иванов: Сите да обезбедат имплементација на договорот со Грција

ЕК за говорот на Иванов: Сите да обезбедат имплементација на договорот со Грција

Брисел, 3 август 2018 (МИА) - Европската комисија реагираше на говорот на претседателот Ѓорѓе Иванов... повеќе...

Стотици лица во преговарачката структура, пари ќе обезбеди Владата, но ќе има и европска помош (видео)

Стотици лица во преговарачката структура, пари ќе обезбеди Владата, но ќе има и европска помош (видео)

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Основната функција на процесот на преговори е нашата подготовка за чле... повеќе...

Османи: Преговорите се процес на трансформација на нашето општество во европско (видео)

Османи: Преговорите се процес на трансформација на нашето општество во европско (видео)

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Основната функција на процесот на преговори е нашата подготовка за чле... повеќе...

Османи -  Галовеј: Велика Британија е еден од најважните партнери на Македонија

Османи - Галовеј: Велика Британија е еден од најважните партнери на Македонија

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска се сретна со н... повеќе...

 Хан ги повика граѓаните да гласаат на референдумот

Хан ги повика граѓаните да гласаат на референдумот

Брисел, 31 јули 2018 (МИА) – Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на својот профил на Твитер с... повеќе...

Хан: Да не се ризикува иднината на Македонија поради дневно-политички цели

Хан: Да не се ризикува иднината на Македонија поради дневно-политички цели

Берлин, 30 јули 2018 (МИА) - Еврокомесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан е задоволе... повеќе...

Хан: Да не се ризикува иднината на Македонија поради дневно-политички цели

Хан: Да не се ризикува иднината на Македонија поради дневно-политички цели

Берлин, 30 јули 2018 (МИА) - Еврокомесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан е задоволе... повеќе...

Норвешка помош за имплементација на реформските приоритети

Норвешка помош за имплементација на реформските приоритети

Скопје, 26 јули 2018 (МИА) -  Норвешка ќе обезбеди поддршка во вредност од три до пет милиони евра н... повеќе...

Балфур: Македонија да се бори против руското мешање во референдумската кампања

Балфур: Македонија да се бори против руското мешање во референдумската кампања

Брисел, 25 јули 2018 (МИА) – Во интервју за МИА, Роза Балфур, експерт за проширување во Германскиот ... повеќе...

Димитров и Рот ќе разговараат за надворешно политичките приоритети и Договорот со Грција

Димитров и Рот ќе разговараат за надворешно политичките приоритети и Договорот со Грција

Скопје, 23  јули 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Скопје ќе с... повеќе...

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...