На денешен ден

На денешен ден

На денешен ден

25 септември 2018 (МИА) - Денеска е Светски ден на срцето 1493.- Шпанскиот морепловец од италијанс... повеќе...

 
На денешен ден

На денешен ден

24 септември 2018 (МИА) 768.- Умре францускиот крал Пипин III Малиот, прв монарх од династијата Ка... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

23 септември 2018 (МИА) 63 п.н.е.- Роден е римскиот државник и војсководец Гај Јулие Цезар Октавија... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

22 септември 2018 (МИА) - Денеска е Меѓународен ден без автомобили 1241.- Исландскиот писател и ис... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

21 септември 2018 (МИА) - Денеска е Светски ден на мирот 19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

20 септември 2018 (МИА) 331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија, војската на Александар Македо... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

19 септември 2018 (МИА) 1356.- Англиската армија предводена од Црниот Принц, син на кралот Едвард I... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

18 септември 2018 (МИА) - Меѓународен ден на геолозите. 1502.- Шпанскиот морепловец од италијанско... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

17 септември 2018 (МИА) 1580.- Роден е шпанскиот писател Франциско Гомес де Кеведо и Виљегас, сатир... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

16 септември 2018 (МИА) - Денеска е Светски ден на мирот - Меѓународен ден за заштита на озонската... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

15 септември 2018 (МИА) 1776.- Во текот на американската војна за независност, британскитe трупи по... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

14 септември 2018 (МИА) 1262.- Силите на кастилијанскиот крал Алфонсо X ел Сабио го зазедоа пристан... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

13 септември 2018 (МИА) 1506.- Умре италијанскиот сликар и гравер Андреа Мантења кој ги изработил ... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

12 септември 2018 (МИА) 1494.- Роден е францускиот крал Франсоа Први. Во текот на владеењето од 151... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

11 септември 2018 (МИА) 1524.- Роден е францускиот писател Пјер де Ронсар, француски писател од вре... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

10 септември 2018 (МИА) 1526.- Турската војска под команда на султанот Сулејман Први по победата н... повеќе...

На денешен ден

На денешен ден

9 септември 2018 (МИА) 1087.- Умре англискиот крал Вилијам Први, наречен Вилијам Освојувачот, кој п... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...