Религии

Иринеј Бачки: Ако Украинската црква добие автокефалност, истото може да се случи и во Македонија

Иринеј Бачки: Ако Украинската црква добие автокефалност, истото може да се случи и во Македонија

Белград, 24 септември 2018 (МИА) - „На православието му се заканува раскол, поголем од оној меѓу Ист... повеќе...

 
Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица - Мала Богородица

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица - Мала Богородица

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во... повеќе...

Литија во Скопје во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Литија во Скопје во пресрет на Рождество на Пресвета Богородица

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Литија по улиците во центарот на Скопје ќе биде одржана денеска во... повеќе...

Сотировски во посета на гостиварската муфтинија

Сотировски во посета на гостиварската муфтинија

Гостивар, 19 септември 2018 (МИА) - Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и верски... повеќе...

Владиката Пимен ќе гласа „за“ на референдумот (видео)

Владиката Пимен ќе гласа „за“ на референдумот (видео)

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Митрополитот Европски, Пимен, се приклучи на кампањата „Излези ЗА ... повеќе...

МПЦ-ОА: Граѓаните се политички зрели и слободно по свое уверување ќе се изјаснат на референдумот

МПЦ-ОА: Граѓаните се политички зрели и слободно по свое уверување ќе се изјаснат на референдумот

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква-Охридс... повеќе...

Денеска е Отсекување на главата на Св. Јован Крстител

Денеска е Отсекување на главата на Св. Јован Крстител

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Православните христијани денеска го одбележеуваат празникот Отсеку... повеќе...

По четврти пат годинава ограбена црквата Свети Димитриј на православните гробишта во Тетово

По четврти пат годинава ограбена црквата Свети Димитриј на православните гробишта во Тетово

Тетово, 10 септември 2018 (МИА) - Вторпат овој месец, а четврти пат годинава непознати сторители изв... повеќе...

Бигорски манастир го одбележува патронот

Бигорски манастир го одбележува патронот

Дебар, 10 септември 2018 (МИА) – Познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител", попо... повеќе...

Братството на Бигорскиот манастир упати честитка до граѓаните за Денот на независноста

Братството на Бигорскиот манастир упати честитка до граѓаните за Денот на независноста

Дебар, 8 септември 2018 (МИА) – Честитка по повод 8 Септември - Денот на независноста на Република М... повеќе...

Вартоломеј: Цариград има ексклузивно право за решавање на проблемите во православниот свет

Вартоломеј: Цариград има ексклузивно право за решавање на проблемите во православниот свет

Истанбул, 7 септември 2018 (МИА) – Вселенската патријаршија ја носи одговорноста да ги поставува раб... повеќе...

Тимотеј: Одлуката на Вселенската патријаршија го отвора патот за признавање на МПЦ-ОА

Тимотеј: Одлуката на Вселенската патријаршија го отвора патот за признавање на МПЦ-ОА

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Одлуката на Вселенската патријаршија да може да објавува автокефалн... повеќе...

Москва веќе не може да ја спречи независноста на Украинската и Македонската црква

Москва веќе не може да ја спречи независноста на Украинската и Македонската црква

Софија, 4 септември 2018 (МИА) - Вселенската патријаршија може да објавува автокефалност на црквите ... повеќе...

Одбележување јубилеи на МПЦ-ОА во Сиденхам и промоција на книга на архимандрит Гаврил

Одбележување јубилеи на МПЦ-ОА во Сиденхам и промоција на книга на архимандрит Гаврил

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Со повеќе пригодни настани изминатиот викенд во Сиденхам, Мелбурн, ... повеќе...

Бигорската обител му одговори на српскиот патријарх за скандалозно писмо до Вселенскиот патријарх

Бигорската обител му одговори на српскиот патријарх за скандалозно писмо до Вселенскиот патријарх

Дебар, 31 август 2018 (МИА) - Бигорската Обител, предводена од Архимандритот Партениј, му одговори н... повеќе...

Во Лешок одбележан празникот Успение на Пресвета Богородица

Во Лешок одбележан празникот Успение на Пресвета Богородица

Тетово, 28 август 2018 (МИА) - Со света архиерејска литургија и црковно-народен собир денеска традиц... повеќе...

Црквата „Свети Петнаесет“ во Струмица ново верско одредиште во Македонија

Црквата „Свети Петнаесет“ во Струмица ново верско одредиште во Македонија

Струмица, 28 август 2018 (МИА) - Црквата „Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ во Струмиц... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...