• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Економија свет

Катар забрани продажба на стоки од Саудиска Арабија, Египет, ОАЕ и Бахреин

Катар забрани продажба на стоки од Саудиска Арабија, Египет, ОАЕ и Бахреин

Доха, 27 мај 2018 (МИА) - Властите на Катар им наредија на продавниците во земјата од своите рафтови... повеќе...

 
„Газпром“ и Турција потпишаа протокол за изградба на копнената траса од „Турски поток“

„Газпром“ и Турција потпишаа протокол за изградба на копнената траса од „Турски поток“

Москва, 27 мај 2018 (МИА) - Рускиот енергетски гигант „Газпром“ соопшти дека потпишал протокол со Вл... повеќе...

Бензините во Грција би можеле да поскапат до 2,5 евра за литар

Бензините во Грција би можеле да поскапат до 2,5 евра за литар

Атина, 25 мај 2018 (МИА) - Грчките дистрибутери на горива предупредуваат дека во текот на летово бен... повеќе...

Сони може да се откаже од паметните телефони

Сони може да се откаже од паметните телефони

Токио, 24 мај 2018 (МИА) - Пазарот на мобилни телефони преживува тешки времиња. Испораките се намале... повеќе...

Значително поефтинување на Тесла автомобилите за кинескиот пазар

Значително поефтинување на Тесла автомобилите за кинескиот пазар

Сан Франциско, 23 мај 2018 (МИА) - Американскиот производител на електрични автомобили Тесла најави ... повеќе...

Кинеската Централна банка најави дека ќе ја подобри својата транспарентност

Кинеската Централна банка најави дека ќе ја подобри својата транспарентност

Пекинг, 23 мај 2018 (МИА) - Централната банка на Кина денеска најави дека ќе го подобри изнесувањето... повеќе...

Турската лира продолжува да паѓа

Турската лира продолжува да паѓа

Анкара, 23 мај 2018 (МИА) - Турската лира денеска падна на ниво од 4,76 лири за еден долар, со што з... повеќе...

Прва жена - директор на берзата во Њујорк (ДПЛ)

Прва жена - директор на берзата во Њујорк (ДПЛ)

Њујорк, 22 мај 2018 (МИА) - Њујоршката берза, првпат од своето основање пред 226 години, ќе има жена... повеќе...

Барак Обама потпиша договор за работа во Нетфликс

Барак Обама потпиша договор за работа во Нетфликс

Вашингтон, 22 мај 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на САД Барак Обама потпиша повеќегодишен дого... повеќе...

Форд планира голема инвестиција во Романија

Форд планира голема инвестиција во Романија

Букурешт, 22 мај 2018 (МИА) - Раководството на автомобилската компанија Форд денеска соопшти дека... повеќе...

Прва жена - директор на берзата во Њујорк

Прва жена - директор на берзата во Њујорк

Њујорк, 22 мај 2018 (МИА) - Стејси Канингем е првата жена - директор на берзата во Њујорк. Доскореш... повеќе...

САД и Кина постигнале договор да се симнат санкциите за ЗТЕ

САД и Кина постигнале договор да се симнат санкциите за ЗТЕ

Пекинг, 22 мај 2018 (МИА) - САД и Кина се блиску до договор со кој ќе се укинат санкциите против кин... повеќе...

Со купувањето на ЕМИ, Сони станува најголема музичка компанија во светот

Со купувањето на ЕМИ, Сони станува најголема музичка компанија во светот

Токио, 22 мај 2018 (МИА) - Јапонскиот гигант Сони е на пат да стане најголемата музичка компанија во... повеќе...

Во Србија од 1 јули ќе следува надомест за трето и четврто дете

Во Србија од 1 јули ќе следува надомест за трето и четврто дете

Белград, 21 мај 2018 (МИА) - Од 1 јули родителите во Србија за трето дете ќе добиваат месечно по 12.... повеќе...

Кина минатата година со повеќе инвестиции во Србија од Русија

Кина минатата година со повеќе инвестиции во Србија од Русија

Белград, 21 мај 2018 (МИА) - Директорот за развој на научни истражувања на Економскиот институт на С... повеќе...

Кина не може да гарантира дека нема да има нови трговски тензии со САД

Кина не може да гарантира дека нема да има нови трговски тензии со САД

Пекинг, 21 мај 2018 (МИА) - Кина соопшти дека не може да гарантира дека нема да има нови тензии со С... повеќе...

Хјундаи се откажа од идејата да ја зајакне улогата на синот на директорот Чунг Монг-ку

Хјундаи се откажа од идејата да ја зајакне улогата на синот на директорот Чунг Монг-ку

Сеул, 21 мај 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот производител на автомобили Хјундаи се откажа од планот за ... повеќе...