• A-
  • A
  • A+
вторник, 22 мај 2018, 

Граѓански сектор

Некогашни жители на Рајчица го одбележаа патронот на возобновената селска црква

Некогашни жители на Рајчица го одбележаа патронот на возобновената селска црква

Дебар, 15 мај 2018 (МИА) -  Поранешни жители и нивните потомци, кои денеска живат во Скопје, Охрид и... повеќе...

 
Каевски: Саемот на кариера е можност за вработување на младите

Каевски: Саемот на кариера е можност за вработување на младите

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) -  На Универзитет Св. „Кирил и Методиј“ денеска за првпат се одржа „Саем н... повеќе...

Тимоние: Без младите во ЈИЕ нема вистинска Европа

Тимоние: Без младите во ЈИЕ нема вистинска Европа

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) -  Младите се надежта на регионот, но и голем знак прашалник, бидејќи без ... повеќе...

„Спорт да, дрога не“ проект на СВР Куманово во Липково

„Спорт да, дрога не“ проект на СВР Куманово во Липково

Куманово, 15 мај 2018 (МИА) - Во рамки на проектот „Спорт да, дрога не“ кој го спроведува отсекот за... повеќе...

Кафе-дебата „Визијата за Европа 70 години по Конгресот во Хаг“

Кафе-дебата „Визијата за Европа 70 години по Конгресот во Хаг“

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) - Кафе-дебата на тема „Визијата за Европа 70 години по Конгресот во Хаг“ ќ... повеќе...

Во Велес се реализира проект за промовирање на инклузивното образование и прифаќање на учениците со посебни потреби

Во Велес се реализира проект за промовирање на инклузивното образование и прифаќање на учениците со посебни потреби

Велес, 14 мај 2018 (МИА) - Во просториите на посебното ОУ „Маца Овчарова“ во Велес денеска се одржаа... повеќе...

Во Штип трибина „Дискриминација: Како да ја препознаеме и што потоа?“

Во Штип трибина „Дискриминација: Како да ја препознаеме и што потоа?“

Штип, 14 мај 2018 (МИА) - Жените се најчесто дискриминирани. Дискриминацијата ја трпат во семејствот... повеќе...

Одбележани 75 години од формирањето на тиквешкиот партизански одред „Добри Даскалов“

Одбележани 75 години од формирањето на тиквешкиот партизански одред „Добри Даскалов“

Кавадарци, 14 мај 2018 (МИА) - Седумдесет и пет години од формирањето на Тиквешкиот партизански одре... повеќе...

Конференција „Brain Drain“: Перспективи на младите луѓе

Конференција „Brain Drain“: Перспективи на младите луѓе

Скопје, 14 мај 2018 (МИА) - Актуелните политики за справување со „одливот на мозоци“ во земјите од З... повеќе...

Акција за чистење на дното на Охридското Езеро

Акција за чистење на дното на Охридското Езеро

Охрид, 13 мај 2018 (МИА) - Во пресрет на летната туристичка сезона,  Клубот за подводни дејности „Ох... повеќе...

Во Мариово по седми пат се одржува „Mariovo Off Road Experience“

Во Мариово по седми пат се одржува „Mariovo Off Road Experience“

Прилеп, 11 мај 2018 (МИА) - Во Мариово денеска и утре по 7-ми пат се одржува аутдор-фестивалот „Mari... повеќе...

Чествување за Нијази Лиманоски и Саме Лимани Жарноски

Чествување за Нијази Лиманоски и Саме Лимани Жарноски

Дебар,12 мај 2018 (МИА) - Во организација на Сојузот на Маедонците со исламска религија, денеска во ... повеќе...

Планинарски марш на Пелистер во чест на Димитар Илиевски-Мурато

Планинарски марш на Пелистер во чест на Димитар Илиевски-Мурато

Битола, 12 мај 2018 (МИА) - Планинарскиот спортски клуб „Пелистер“-Битола го одржа 29-тиот планинарс... повеќе...

Седумдесет и четири години од смртта на партизанката Мара Димова – Анка

Седумдесет и четири години од смртта на партизанката Мара Димова – Анка

Кавадарци, 12 мај 2018 (МИА) - Седумдесет и четири години од смртта на партизанката Мара Димова – Ан... повеќе...

„Станете свесен креатор“ - семинар на Бучевиќ во Скопје

„Станете свесен креатор“ - семинар на Бучевиќ во Скопје

Скопје, 12 мај 2018 (МИА) - Мотивациската говорничка и авторка Ана Бучевиќ која се смета за најдобра... повеќе...

Скопски цветен фестивал

Скопски цветен фестивал

Скопје, 12 мај 2018 (МИА) - Под мотото „Во боите на виножитото” денеска и утре во Градски парк ќе се... повеќе...

МКЦ распишува конкурс за авторски цртежи во рамките на проектот „Градот убав“

МКЦ распишува конкурс за авторски цртежи во рамките на проектот „Градот убав“

Скопје, 11 мај 2018 (МИА) -  Младински културен центар (МКЦ) - Скопје распишува повик за домашнитe л... повеќе...

Мозаик

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и нег...

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...