• A-
  • A
  • A+
вторник, 22 мај 2018, 

Граѓански сектор

Само седум отсто од прилозите на вестите оригинални теми на самите редакции

Само седум отсто од прилозите на вестите оригинални теми на самите редакции

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - За разлика од периодот од пред една година, разноликост во известувањето... повеќе...

 
Каранфиловска Пановска: Македонското општество повторно почна да се отвора

Каранфиловска Пановска: Македонското општество повторно почна да се отвора

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) – Извршната директорка на Фондацијата ФООМ Фани Каранфилова Пановска истак... повеќе...

Дебата за известувањето кај најгледаните ТВ-канали во Македонија

Дебата за известувањето кај најгледаните ТВ-канали во Македонија

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Дебата „Разноликост во известувањето на централните информативни изданиј... повеќе...

Дебата за законите за вработените во јавниот сектор и за административни службеници

Дебата за законите за вработените во јавниот сектор и за административни службеници

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Дебата за тоа зошто се потребни измени во Законот за вработени во јавнио... повеќе...

Конференција „Има ли отворено општество во Македонија?“

Конференција „Има ли отворено општество во Македонија?“

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Завршната конференција „Има ли шанси отвореното општество во Македонија?... повеќе...

На Хималаите почина македонскиот планинар Георги Петков

На Хималаите почина македонскиот планинар Георги Петков

Гевгелија, 20 мај 2018 (МИА)-Македонскиот планинар Георги Петков од Гевгелија починал денес од срцев... повеќе...

Власите во Македонија го одбележаа 23 Мај

Власите во Македонија го одбележаа 23 Мај

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Влашката заедница во Македонија денеска во хотелот Александар Палас во С... повеќе...

УПОЗ организира дебата за потребата од законски измени за јавниот сектор и администрацијата

УПОЗ организира дебата за потребата од законски измени за јавниот сектор и администрацијата

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија ... повеќе...

Работилница за учество на граѓаните во реформите на политиките за вода

Работилница за учество на граѓаните во реформите на политиките за вода

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Во рамки на проектот „Граѓаните активен партнер во реформите на политики... повеќе...

Одбележан Денот на пожарникарството во Дебар

Одбележан Денот на пожарникарството во Дебар

Дебар, 19 мај 2018 (МИА) - Територијалната противпожарна единица во Дебар денеска го одбележа 20 Мај... повеќе...

Семинар и дебата за примената на маслото од канабис во медицински цели

Семинар и дебата за примената на маслото од канабис во медицински цели

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Меѓународни научници и доктори по медицина ќе одржат предавања на семина... повеќе...

Промовирана книгата „Современ менаџмент на системот за заштита и спасување“ од Солунчевски

Промовирана книгата „Современ менаџмент на системот за заштита и спасување“ од Солунчевски

Битола, 19 мај 2018 (МИА) - Македонско научно друштво-Битола синоќа во Универзитетската библиотека „... повеќе...

Дваесет години по патеката на легендата од 11-от век- планинарската тура „4М“

Дваесет години по патеката на легендата од 11-от век- планинарската тура „4М“

Крива Паланка, 19 мај 2018 (МИА) – Секоја година претпоследниот викенд од месец мај ентузијасти, вљу... повеќе...

Министерствата имаат проблем да утврдат колку вработени им се потребни

Министерствата имаат проблем да утврдат колку вработени им се потребни

Скопје, 18 мај 2018 (МИА) - Речиси сите министерства имаат 37 проценти разлика меѓу бројот на предви... повеќе...

ТИ бара отфрлање на планот за реорганизација на „Фени Индустри“

ТИ бара отфрлање на планот за реорганизација на „Фени Индустри“

Скопје, 18 мај 2018 (МИА) - Транспаренси Интернешнел Македонија продолжува со мониторингот на постап... повеќе...

„Матурска парада 2018“ на плоштадот „Македонија“

„Матурска парада 2018“ на плоштадот „Македонија“

Скопје, 18  мај 2018 (МИА) - Традиционалната манифестација „Матурска парада 2018“ ќе се одржи денеск... повеќе...

Формирана прва национална Платформа за претпријатија и индустриска политика „Поглавје 20“

Формирана прва национална Платформа за претпријатија и индустриска политика „Поглавје 20“

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - Формирана е првата национална Платформа за претпријатија и индустриска п... повеќе...

Мозаик

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и нег...

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...