• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Внатрешна политика

Пратеникот Адеми на Конференција за франкофонијата во Букурешт

Пратеникот Адеми на Конференција за франкофонијата во Букурешт

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Пратеникот Џеват Адеми денеска и утре во Букурешт ќе учествува на Конфер... повеќе...

 
Измени на Изборниот законик и избор на гувернер на НБРМ и директор на ОТА на пленарната седница

Измени на Изборниот законик и избор на гувернер на НБРМ и директор на ОТА на пленарната седница

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ќе ја почне 46. седница на ко... повеќе...

Почнува процедурата за избор на директор на ОТА

Почнува процедурата за избор на директор на ОТА

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Јавен оглас за избор на директор на Оперативно-техничката агенција, која... повеќе...

Министерот Адеми во дводневна посета на Белград на средби со македонското малцинство

Министерот Адеми во дводневна посета на Белград на средби со македонското малцинство

Белград, 20 мај 2018 (МИА) - Министерот без ресор во Владата на задолжен за дијаспората Едмонд Адеми... повеќе...

Шекеринска очекува наскоро финализирање на реконструкцијата на Владата

Шекеринска очекува наскоро финализирање на реконструкцијата на Владата

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска очекува за ку... повеќе...

Шекеринска: Република Илинденска Македонија е одлична база за решение

Шекеринска: Република Илинденска Македонија е одлична база за решение

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Нашата цел да најдеме решение коешто ќе биде позитивно и за Македонија и... повеќе...

Прва надзорна расправа во овој состав на Парламентот - за природното и културното наследство на охридско

Прва надзорна расправа во овој состав на Парламентот - за природното и културното наследство на охридско

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Првата надзорна расправа во овој состав на Собранието ќе се одржи во вто... повеќе...

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се пови... повеќе...

Шекеринска ќе ја преводи владината делегација на одбележување на Националниот ден на Власите

Шекеринска ќе ја преводи владината делегација на одбележување на Националниот ден на Власите

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ќе предводи в... повеќе...

Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најп... повеќе...

Иванов: Кога ќе го добијам предлогот на писмено ќе дадам став

Иванов: Кога ќе го добијам предлогот на писмено ќе дадам став

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Шефот на државата Ѓорѓе Иванов бара на писмено да го добие она што досег... повеќе...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најп... повеќе...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името (видео)

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името (видео)

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран ... повеќе...

Заев-Анѓушев: Домашните инвестиции охрабруваат и ја движат економијата напред

Заев-Анѓушев: Домашните инвестиции охрабруваат и ја движат економијата напред

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Домашните инвестиции охрабруваат и ја движат економијата напред, оценил ... повеќе...

Парламентарците согласни да работат на реформи и придвижување на евроинтегративниот процес

Парламентарците согласни да работат на реформи и придвижување на евроинтегративниот процес

Охрид, 19 мај 2018 (МИА) - Претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание изминат... повеќе...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

Лидерска средба за текот на преговорите за името

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одр... повеќе...

Партиите согласни да работат на реформи и за придвижување на евроинтегративниот процес

Партиите согласни да работат на реформи и за придвижување на евроинтегративниот процес

Охрид, 18 мај 2018 (МИА) - Претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание на прва... повеќе...

Мозаик

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...

Францускиот режисер Лик Бесон обвинет за силување

Познатиот француски режисер Лик Бесон (59) е обвин...