• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Правосудство

Конференција за владеење на правото и механизми за пристап до правда

Конференција за владеење на правото и механизми за пристап до правда

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) - Владата на 15 мај годинава го направи првиот чекор со формирањето на ра... повеќе...

 
Богоевски: Мора да има одговорност на највисоките функционери за настаните во Собранието на 27 април

Богоевски: Мора да има одговорност на највисоките функционери за настаните во Собранието на 27 април

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) - Без одговорност на највисоките функционери, делото „терористичко загроз... повеќе...

Судот го прифати обвинението за настаните во Собранието од 27 април (ПВТ)

Судот го прифати обвинението за настаните во Собранието од 27 април (ПВТ)

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) - Кривичниот суд соопшти дека е прифатен обвинителниот акт поднесен од Ја... повеќе...

Судот го прифати обвинението за настаните во Собранието од 27 април

Судот го прифати обвинението за настаните во Собранието од 27 април

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) - Кривичниот суд соопшти дека е прифатен обвинителниот акт поднесен од Ја... повеќе...

Поголема јавност на постапките и транспарентност на судовите

Поголема јавност на постапките и транспарентност на судовите

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) – Многу повеќе се почитуваат основните права на граѓаните во однос на пра... повеќе...

Промоција „15 години поддршка за фер судења“

Промоција „15 години поддршка за фер судења“

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) - Коалицијата на здруженија на граѓани „Сите за правично судење“ ќе ја пр... повеќе...

Конференција за реформите во безбедносниот сектор и пристап до правда

Конференција за реформите во безбедносниот сектор и пристап до правда

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) - Конференција на тема „Реформи во безбедносниот сектор, владеење на прав... повеќе...

Нови рочишта за „Титаник 3“ и „Насилство во Центар“

Нови рочишта за „Титаник 3“ и „Насилство во Центар“

Скопје, 22 јуни 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд за денеска закажани се рочишта за предметите на СЈО  ... повеќе...

Се утврдува причината за пожарот во Велес во кој загинаа три деца (фото)

Се утврдува причината за пожарот во Велес во кој загинаа три деца (фото)

Велес, 21 јуни 2018 (МИА) - Основното јавно обвинителство Велес заедно со екипа на СВР Велес денеска... повеќе...

ОЈО Велес ги истражува причините за пожарот во кој животот го загубија три деца

ОЈО Велес ги истражува причините за пожарот во кој животот го загубија три деца

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - Родителите ги заклучиле децата и заминале во продавница, а за тоа време... повеќе...

Дескоска се сретна со в.д. шефот на Мисијата на ОБСЕ, Џеф Голдстајн

Дескоска се сретна со в.д. шефот на Мисијата на ОБСЕ, Џеф Голдстајн

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - Планот 18 - реформските приоритети во областа на правосудството во Репу... повеќе...

Избрани јавни обвинители во повеќе јавни обвинителства

Избрани јавни обвинители во повеќе јавни обвинителства

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - Советот на јавните обвинители на Република Македонија на денешната 44-т... повеќе...

Дескоска се сретна со претставници на Синдикатот на УПОЗ

Дескоска се сретна со претставници на Синдикатот на УПОЗ

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - Статутот и положбата на вработените во судската и јавнообвинителската с... повеќе...

СЈО презентира материјални докази на судењето за „Тендери“

СЈО презентира материјални докази на судењето за „Тендери“

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - Денешото рочиште за предметот „Тендери“ во кој првообвинета е поранешна... повеќе...

Продолжува судењето за „Тендери“

Продолжува судењето за „Тендери“

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО... повеќе...

Средба на министерката Дескоска со делегација на ПССЕ

Средба на министерката Дескоска со делегација на ПССЕ

Скопје, 19 јуни 2018 (МИА) - Реформските приоритети на Владата и Министерството за правда, реформите... повеќе...

На Јанкулоска, Грујевски и Бошковски ќе им се суди одвоено за „Таргет-Тврдина“

На Јанкулоска, Грујевски и Бошковски ќе им се суди одвоено за „Таргет-Тврдина“

Скопје, 19 јуни 2018 (МИА) - Судењето за предметот на СЈО  „Таргет-Тврдина“ ќе продолжи по одморите,... повеќе...

Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...