• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Образование и наука

Во гимназиите во Дебарско во прва година запишани 72 ученика

Во гимназиите во Дебарско во прва година запишани 72 ученика

Дебар, 19 јуни 2018 (МИА) – Во првото пријавување од првиот јунски уписен рок во трите средни државн... повеќе...

 
Гевгелиската гимназија ќе прими 374 ученици

Гевгелиската гимназија ќе прими 374 ученици

Скопје, 19 јуни 2018 (МИА) - Според плановите и програмите на училиштето, гевгелиската гимназија „Јо... повеќе...

Почесна титула од Универзитетот „Мајка Тереза“ за нобеловецот Ферид Мурад

Почесна титула од Универзитетот „Мајка Тереза“ за нобеловецот Ферид Мурад

Скопје, 19 јуни 2018 (МИА) - Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје денеска организира свеченост по ... повеќе...

Министерот за образование Адеми се сретна со липковскиот градоначалник Арифи

Министерот за образование Адеми се сретна со липковскиот градоначалник Арифи

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска оствари средба со... повеќе...

Дискусија: Користењето на алтернативните горива ќе го намали загадувањето

Дискусија: Користењето на алтернативните горива ќе го намали загадувањето

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Употребата на алтернативните горива во индустријата ќе донесе видливи п... повеќе...

Фити: МАНУ и БАН покажаа дека може да се соработува со научни аргументи и факти

Фити: МАНУ и БАН покажаа дека може да се соработува со научни аргументи и факти

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и... повеќе...

Почнува уписот во средните училишта

Почнува уписот во средните училишта

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Во јавните средни училишта во земјава денеска и утре се спроведува прво... повеќе...

Научна конференција за Договорот за добрососедство со Бугарија

Научна конференција за Договорот за добрососедство со Бугарија

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Научна конференција на тема „Договорот за пријателство, добрососедство ... повеќе...

МАНУ и БАН активно ќе се ангажираат за реализација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка

МАНУ и БАН активно ќе се ангажираат за реализација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка

Охрид, 17 јуни 2018 (МИА) – Со неодамна склучениот Договор за пријателство, добрососедство и соработ... повеќе...

Утре почнува уписот во средните училишта

Утре почнува уписот во средните училишта

Скопје, 17 јуни 2018 (МИА) - Во јавните средни училишта во земјава утре и задутре ќе се спроведе прв... повеќе...

МАНУ и БАН ќе помагаат во реализација на Договорот меѓу Македонија и Бугарија

МАНУ и БАН ќе помагаат во реализација на Договорот меѓу Македонија и Бугарија

Охрид, 17 јуни 2018 (МИА) - Претседателите на Македонската академија на науките и уметностите и на Б... повеќе...

Бејли: Оптимист сум за иднината на Македонија

Бејли: Оптимист сум за иднината на Македонија

Тетово, 16 јуни 2018 (МИА) - Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денеска ја промовираше 14... повеќе...

Адеми-Голдстајн: ОБСЕ и натаму останува стратешки партнер на државата

Адеми-Голдстајн: ОБСЕ и натаму останува стратешки партнер на државата

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Актуелните состојби во областа на образованието во Република Македонија... повеќе...

Медали за средношколки од Виница од натпревари во Белград и Измир

Медали за средношколки од Виница од натпревари во Белград и Измир

Виница, 14 јуни 2018 (МИА) - Истражување на домашните и странските сорти ориз им донесе два бронзени... повеќе...

Полуматурантите во понеделник и вторник ќе се запишуваат во средните училишта

Полуматурантите во понеделник и вторник ќе се запишуваат во средните училишта

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Во јавните средни училишта во земјава во понеделник и вторник, 18-ти и ... повеќе...

Објавен Конкурсот за упис на студенти на УКИМ, слободни 11 661 места

Објавен Конкурсот за упис на студенти на УКИМ, слободни 11 661 места

Скопје, 13 јуни 2018 (МИА) - Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје го објави Конкурсот за запиш... повеќе...

Академик Таки Фити промовиран во редовен член на Македонско научно друштво-Битола

Академик Таки Фити промовиран во редовен член на Македонско научно друштво-Битола

Битола, 13 јуни 2018 (МИА) - Македонско научно друштво-Битола денеска приреди јавен академски настан... повеќе...

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...