• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Свет

Најмалку 30 загинати и голем број во критична состојба по уривањето на надвозник близу Џенова

Најмалку 30 загинати и голем број во критична состојба по уривањето на надвозник близу Џенова

Џенова, 14 август 2018 (МИА) – Бројот на жртви при уривањето на надвозник во близина на Џенова се зг... повеќе...

 
Амнести: Да престанат игрите со животите на бегалците

Амнести: Да престанат игрите со животите на бегалците

Брисел, 14 август 2018 (МИА) –Невладината организација Амнести Интернешнл - ЕУ упати остри критики к... повеќе...

Италија: Најмалку 22 жртви при уривање на надвозник

Италија: Најмалку 22 жртви при уривање на надвозник

Џенова, 14 август 2018 (МИА) - При уривање на надвозник во близина на Џенова денеска настрадаа најма... повеќе...

„Економист“: Најдобриот град за живот е Виена

„Економист“: Најдобриот град за живот е Виена

Лондон, 14 август 2018 (МИА) -  „Економист“ објави листа на 10 градови, кои се најдобри за живот и 1... повеќе...

Малта сепак ќе го прифати бродот “Аквариус“

Малта сепак ќе го прифати бродот “Аквариус“

Брисел, 14 август 2018 (МИА) – Владата на Малта ќе направи „отстапка“ и ќе го прифати хуманитарниот ... повеќе...

Трамп: Кон терористите решително и силно

Трамп: Кон терористите решително и силно

Вашингтон, 14 август 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на својот Твитер пр... повеќе...

Потврдена смртта на 11 лица при уривањето на надвозник во италијанскиот град Џенова

Потврдена смртта на 11 лица при уривањето на надвозник во италијанскиот град Џенова

Џенова, 14 август 2018 (МИА) – Дел од надвозник над индустриска зона во италијанскиот град Џенова се... повеќе...

Се урна надвозник во близина на Џенова, има жртви (видео)

Се урна надвозник во близина на Џенова, има жртви (видео)

Милано, 14 август 2018 (МИА) - Во близина на Џенова, град во северна Италија, денеска се урна надвоз... повеќе...

„Аквариус“: Наводно пронајдено пристаниште за бродот, неизвесно каде

„Аквариус“: Наводно пронајдено пристаниште за бродот, неизвесно каде

Брисел, 14 август 2018 (МИА) –  Францускиот дневен весник ЈДД пишува дека е пронајдено пристаниште з... повеќе...

Полска на чекор од тужба пред Европскиот Суд за правда

Полска на чекор од тужба пред Европскиот Суд за правда

Брисел, 14 август 2018 (МИА) – Европската Комисија соопшти дека не е задоволна од одговорите на полс... повеќе...

Најмалку 80 возила опожарени во западна Шведска

Најмалку 80 возила опожарени во западна Шведска

Стокхолм, 14 август 2018 (МИА) - Најмалку 80 автомобили синоќа се опожарени во шведските градови Гет... повеќе...

Десетина загинати при уривање на надвозник во Италија

Десетина загинати при уривање на надвозник во Италија

Рим, 14 август 2018 (МИА) - Во близина на Џенова, северна Италија, се урна надвозник, дел од автопат... повеќе...

ЈДД: Пронајдено пристаниште за бродот „Аквариус“

ЈДД: Пронајдено пристаниште за бродот „Аквариус“

Брисел, 14 август 2018 (МИА) - Електронското издание на францускиот весник „Журнал ди Диманш“ (ЈДД) ... повеќе...

Најмалку 17 авганистански војници загинаа при напад на талибанците врз воена база (ДПЛ)

Најмалку 17 авганистански војници загинаа при напад на талибанците врз воена база (ДПЛ)

Кабул, 14 август 2018 (МИА) - При напад на талибанците врз воена база во северниот дел на Авганис... повеќе...

Пијан Авганистанец со нож ранил четири лица во Франција

Пијан Авганистанец со нож ранил четири лица во Франција

Париз, 14 август 2018 (МИА) - Пијан мигрант по потекло од Авганистан со нож им нанесе повреди на чет... повеќе...

Инцидентот во Лондон се истражува како акт на тероризам

Инцидентот во Лондон се истражува како акт на тероризам

Лондон, 14 август 2018 (МИА) - Единцата за борба против тероризмот на британската полиција ја води и... повеќе...

Мал пад на индустриското производство во ЕУ и во евро зоната во јуни

Мал пад на индустриското производство во ЕУ и во евро зоната во јуни

Брисел, 14 август 2018 (МИА) - Европскиот институт за статистика (Евростат), објави дека индустриско... повеќе...

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...