• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Економија

Тевдовски: Договараме проекти со СБ за поддршка и развој на македонската економија

Тевдовски: Договараме проекти со СБ за поддршка и развој на македонската економија

Вашингтон 20 април 2018 (МИА) - На средбите на македонската делегација во тек на пролетните средби н... повеќе...

 
Тевдовски за Блумберг: Напредокот во ЕУ интеграциите ќе го поттикне економскиот раст

Тевдовски за Блумберг: Напредокот во ЕУ интеграциите ќе го поттикне економскиот раст

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Безусловната препорака на Европската комисија за Македонија да ги запо... повеќе...

Погоден момент за воведување прогресивно оданочувње, сметаат експертите

Погоден момент за воведување прогресивно оданочувње, сметаат експертите

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Во Македонија е погоден моментот за воведување прогресивно оданочување... повеќе...

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Унапредување на соработката на домашните компании  и странските директ... повеќе...

ЕЛЕМ:Тендерот за технолошко чистење во РЕК Битола поништен поради утврден пропуст во тендерската документација

ЕЛЕМ:Тендерот за технолошко чистење во РЕК Битола поништен поради утврден пропуст во тендерската документација

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Тендерот за избор на фирма за технолошко чистење во РЕК Битола е пониш... повеќе...

Рурална коалиција: Програма за рурален развој по терк на земјоделците

Рурална коалиција: Програма за рурален развој по терк на земјоделците

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Од 800 земјоделци, 714 не добиваат навреме информации за можностите шт... повеќе...

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Развојните димензии на дигиталните платформи” е мотото под кое година... повеќе...

Николовски: Новите технологии во земјоделството треба да бидат приоритет за секоја држава

Николовски: Новите технологии во земјоделството треба да бидат приоритет за секоја држава

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Воведувањето на нови технологии во земјоделството е приоритет на секој... повеќе...

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Прилеп, 20 април 2018 (МИА) - Со тричасовна блокада на патниот правец Прилеп-Градско на излезот од П... повеќе...

Митровски: Банките имаат доволно средства за кредитирање, каматите не се менуваат

Митровски: Банките имаат доволно средства за кредитирање, каматите не се менуваат

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Банките имаат доволно средства и ќе поддржат кредитирање и на населени... повеќе...

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Сојузот на стопански комори на Македонија денеска со тркалезна маса по... повеќе...

Текстилците бараат поддршка за инвестиции без да го зголемат бројот на вработени

Текстилците бараат поддршка за инвестиции без да го зголемат бројот на вработени

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Речиси не постои текстилна компанија во Македонија што може да го згол... повеќе...

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Охрид, 20 април 2018 (МИА) - Стотина млади програмери и студенти по информатика ќе учествуваат на ше... повеќе...

Тевдовски и Богов на Пролетните средби на ММФ и СБ во Вашингтон

Тевдовски и Богов на Пролетните средби на ММФ и СБ во Вашингтон

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Делегација предводена од министерот за финансии Драган Тевдовски и ... повеќе...

Бугарски автобус што патувал кон Македонија изгорел кај ГП Ѓуешево- Деве Баир

Бугарски автобус што патувал кон Македонија изгорел кај ГП Ѓуешево- Деве Баир

Ќустендил, 20 април 2018 (МИА) - Бугарски автобус, со 46 патници кои патувалке кон Македонија, синоќ... повеќе...

Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...