• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Надворешна политика

Чејку: Охридскиот договор не е 100 отсто спровден, но сепак е успешен

Чејку: Охридскиот договор не е 100 отсто спровден, но сепак е успешен

Тирана, 14 август 2018 (МИА) – По повод 17-годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, поран... повеќе...

 
Рикер: Референдумот е можност граѓаните да кажат дека се за позитивна иднина на Македонија

Рикер: Референдумот е можност граѓаните да кажат дека се за позитивна иднина на Македонија

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Поранешниот американски амбасадор во Македонија Филип Рикер изјави де... повеќе...

Тачи: Охридскиот договор - најцврста гаранација за правата на Албанците во Македонија

Тачи: Охридскиот договор - најцврста гаранација за правата на Албанците во Македонија

Приштина, 13 август 2018 (МИА)  - Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска преку својот фејсбук п... повеќе...

Дедај со навреди кон сите кои се против неговото именување за амбасадор во Македонија

Дедај со навреди кон сите кои се против неговото именување за амбасадор во Македонија

Приштина, 13 август 2018 (МИА)  - Досегашниот заменик министер за надворешни работи на Косово Ѓерѓ Д... повеќе...

Скапароти: Со нетрпение очекувам да станете 30. членка на НАТО (видео)

Скапароти: Со нетрпение очекувам да станете 30. членка на НАТО (видео)

Скопје, 9 август 2018 (МИА) -  Вашата држава гради светла иднина и напредува. НАТО ја споделува ваша... повеќе...

Стејт департмент: Македонија дава важен пример во борбата против тероризмот

Стејт департмент: Македонија дава важен пример во борбата против тероризмот

Вашингтон, 8 август 2018 (МИА) - Американскиот Стејт департмент оддаде благодарност до Македонија за... повеќе...

Каменос: Пред Договорот да дојде во грчкиот Парламент, Независни Грци ќе ја напуштат владата

Каменос: Пред Договорот да дојде во грчкиот Парламент, Независни Грци ќе ја напуштат владата

Атина, 8 август 2018 (МИА) - Пред Договорот од Преспа да дојде во грчкиот Парламент, Независни Грци ... повеќе...

Грчките медиуми ја пренесуваат анкетата за референдумот во Македонија

Грчките медиуми ја пренесуваат анкетата за референдумот во Македонија

Атина, 8 август 2018 (МИА) - „Анкета - ПЈРМ: Водство на оние што би гласале „да“ на референдумот“; „... повеќе...

Ѓерѓ Дедај именуван за нов амбасадор на Косово во Македонија

Ѓерѓ Дедај именуван за нов амбасадор на Косово во Македонија

Приштина, 7 август 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи го потпиша указот за именување на ... повеќе...

„Катимерини“: Двете сценарија на Атина за исходот од референдумот

„Катимерини“: Двете сценарија на Атина за исходот од референдумот

Атина, 7 август 2018 (МИА) - Годинава ќе заврши без да биде потребно грчката страна да направи апсол... повеќе...

Рекорден пад на барањата за азил од Македонија во ЕУ во јуни

Рекорден пад на барањата за азил од Македонија во ЕУ во јуни

Брисел, 6 август 2018 (МИА) – Европската Канцеларија за поддршка на азил (ЕАСО) за МИА изјави дека е... повеќе...

Џозеф: Договорот од Преспа создаде нов модел за решавање на меѓународни спорови

Џозеф: Договорот од Преспа создаде нов модел за решавање на меѓународни спорови

Атина, 6 август 2018 (МИА) - Договорот од Преспа заслужува Нобелoва награда, бидејќи создаде нов мод... повеќе...

Група „Охрид“: Сега е времето за Македонија, ве повикуваме да кажете „Да“

Група „Охрид“: Сега е времето за Македонија, ве повикуваме да кажете „Да“

Скопје, 6 август 2018 (МИА) - „На 30 септември ќе имате можност да направите историски избор. Дали с... повеќе...

Медиуми го објавија идентитетот на убиениот во Кабул, МНР се уште нема официјална потврда

Медиуми го објавија идентитетот на убиениот во Кабул, МНР се уште нема официјална потврда

Скопје, 4 август 2018 (МИА) - Министерството за надворешни работи се уште нема официјална потврда од... повеќе...

Резолуцијата на ФУЕН за Македонците во Албанија објавена на три јазици

Резолуцијата на ФУЕН за Македонците во Албанија објавена на три јазици

Дебар, 4 август 2018 (МИА) - Федералната унија на европските малцинства - ФУЕН, Резолуцијата со која... повеќе...

Официјална Тирана го осуди недоличното однесува на дел од учесниците на прославата на Мечкин Камен

Официјална Тирана го осуди недоличното однесува на дел од учесниците на прославата на Мечкин Камен

Тирана, 3 август 2018 (МИА) - Албанското министерство за Европа и надворешни работи остро ја осуди „... повеќе...

Се уште нема официјални информации од Кабул за убиениот македонски државјанин

Се уште нема официјални информации од Кабул за убиениот македонски државјанин

Скопје, 3 август 2018 (МИА) - МНР се уште нема добиено официјална потврда од авганистанските власти ... повеќе...

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...