• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Надворешна политика

Реафирмирана поддршката од Луксембург за евроатлантските интеграции на Македонија

Реафирмирана поддршката од Луксембург за евроатлантските интеграции на Македонија

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Македонскиот министер за надворешни работи  Никола Димитров денеска бе... повеќе...

 
Нова средба Димитров-Коѕијас до крајот на месецов

Нова средба Димитров-Коѕијас до крајот на месецов

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Владиниот портпарол Миле Бошњаковски потврди дека до крајот на месецов... повеќе...

Адеми-Малм: Дијаспората мост за поврзување меѓу Шведска и Македонија

Адеми-Малм: Дијаспората мост за поврзување меѓу Шведска и Македонија

Гетеборг, 20 април 2018 (МИА) - Министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми кој престојува во Швед... повеќе...

Катругалос: Од другата страна зависи дали ќе има решение за името

Катругалос: Од другата страна зависи дали ќе има решение за името

Атина, 20 април 2018 (МИА) - Прозорецот на можност е отворен, но топката е на страната на соседната ... повеќе...

Вуцис: Во интерес на Грција е да се најде заемно прифатено решение за името

Вуцис: Во интерес на Грција е да се најде заемно прифатено решение за името

Атина, 20 април 2018 (МИА) - Изнаоѓање заемно прифатено решение за името, заведено во Уставот и за с... повеќе...

На 25 април нова средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

На 25 април нова средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Атина, 20 април 2018 (МИА) - Следната седмица, на 25 април ќе се одржи нова средба во Виена на шефов... повеќе...

Димитров во посета на Луксембург

Димитров во посета на Луксембург

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димит... повеќе...

Димитров утре во посета на Луксембург

Димитров утре во посета на Луксембург

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димит... повеќе...

Џафери-Кахраман: Продолжува безрезервната турска поддршка на Македонија

Џафери-Кахраман: Продолжува безрезервната турска поддршка на Македонија

Анкара, 19 април 2018 (МИА) - Македонија и Турција се соочија со слични инциденти, односно со она шт... повеќе...

Димитров: И за Грција е добро Македонија да стане дел од ЕУ и НАТО

Димитров: И за Грција е добро Македонија да стане дел од ЕУ и НАТО

Скопје, 19 април 2018 (МИА) -  Фокусирани сме на тоа да ги убедиме сите вклучително и соседна Грција... повеќе...

Стејт департмент: САД ја подржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

Стејт департмент: САД ја подржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

Вашингтон, 19 април 2018 (МИА) - Американскиот Стејт департмент дава безрезервна подршка за евроатла... повеќе...

Кукан: Спорот за името може да се реши до јуни

Кукан: Спорот за името може да се реши до јуни

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Решавањето на спорот за името на Македонија може да се постигне пред о... повеќе...

Грците со пореална перцепција на прашањето за името

Грците со пореална перцепција на прашањето за името

Атина, 19 април 2018 (МИА) - Половина од анкетираните Грци (50%) сметаат дека заемно прифатливо реше... повеќе...

Оптимизмот на Могерини и Заев во фокусот на грчките медиуми

Оптимизмот на Могерини и Заев во фокусот на грчките медиуми

Атина, 19 април 2018 (МИА) - Оптимизмот изразен од Могерини и Заев дека може да се најде решение на ... повеќе...

ЕК: Добра регионална соработка, неопходно итно решавање на прашањето за името

ЕК: Добра регионална соработка, неопходно итно решавање на прашањето за името

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Македонија одржува добри односи со другите држави во регионот и активн... повеќе...

Брнабиќ вечерва во Скопје, за прв пат во Македонија

Брнабиќ вечерва во Скопје, за прв пат во Македонија

Белград, 18 април 2018 (МИА) -  Српската премиерка Ана Брнабиќ вечерва доаѓа во Скопје, каде ќе учес... повеќе...

Коѕијас: ПЈРМ во јуни нема да влезе во НАТО, нема доволно време

Коѕијас: ПЈРМ во јуни нема да влезе во НАТО, нема доволно време

Атина, 18 април 2018 (МИА) - Убедување дека на следниот НАТО самит, Македонија нема да стане членка,... повеќе...

Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...