• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Економија

Трамп: ОПЕК е виновен за поскапувањето на нафтата

Трамп: ОПЕК е виновен за поскапувањето на нафтата

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја обвини Организаци... повеќе...

 
Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Унапредување на соработката на домашните компании  и странските директ... повеќе...

ЕЛЕМ:Тендерот за технолошко чистење во РЕК Битола поништен поради утврден пропуст во тендерската документација

ЕЛЕМ:Тендерот за технолошко чистење во РЕК Битола поништен поради утврден пропуст во тендерската документација

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Тендерот за избор на фирма за технолошко чистење во РЕК Битола е пониш... повеќе...

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Развојните димензии на дигиталните платформи” е мотото под кое година... повеќе...

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Прилеп, 20 април 2018 (МИА) - Со тричасовна блокада на патниот правец Прилеп-Градско на излезот од П... повеќе...

Одличен прв квартал за Џенерал Електрик

Одличен прв квартал за Џенерал Електрик

Њујорк, 20 април 2018 (МИА) - Џенерал Електрик денеска информираше дека кварталниот профит на компан... повеќе...

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓунар... повеќе...

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Сојузот на стопански комори на Македонија денеска со тркалезна маса по... повеќе...

Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

Да Нанг, 20 април 2018 (МИА) - Компанијата Сансити планира следната година да го отвори досега најго... повеќе...

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали

Атина, 20 април 2018 (МИА) - Со прекин на снабдувањето со електична енергија, грчкиот синдикат ќе по... повеќе...

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

Анкара, 20 април 2018 (МИА) - Централната банка на Турција во 2017 година ги повлекла сите златни ре... повеќе...

Текстилците бараат поддршка за инвестиции без да го зголемат бројот на вработени

Текстилците бараат поддршка за инвестиции без да го зголемат бројот на вработени

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Речиси не постои текстилна компанија во Македонија што може да го згол... повеќе...

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Охрид, 20 април 2018 (МИА) - Стотина млади програмери и студенти по информатика ќе учествуваат на ше... повеќе...

Шеснаесет земји со одлука за следење на корупцијата во Венецуела

Шеснаесет земји со одлука за следење на корупцијата во Венецуела

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Министрите за финансии од неколку јужноамерикански држави, како и о... повеќе...

Панел дискусија за праведно оданочување

Панел дискусија за праведно оданочување

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Како до праведно оданочување“ е насловот на панел дискусијата, што ќе... повеќе...

Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...