• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Свет

СП 2018: Селекторот на Сенегал: Резултатот е како од сон за нас

СП 2018: Селекторот на Сенегал: Резултатот е како од сон за нас

Москва, 19 јуни 2018 (МИА) - Селкторот на Сенегал, Алиу Сисе, беше многу среќен по успехот на негови... повеќе...

 
САД се повлекуваат од Советот за човекови права на ОН

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на ОН

Вашингтон, 19 јуни 2018 (МИА) - Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, се подготвув... повеќе...

Мексико: Разделувањето на деца од родители мигранти е нехумно

Мексико: Разделувањето на деца од родители мигранти е нехумно

Мексико Сити, 19 јуни 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Мексико Луис Видегарај изјави ... повеќе...

Две третини од Италјанците ја поддржуваат тврдата линија на министерот за внатрешни работи за мигрантите

Две третини од Италјанците ја поддржуваат тврдата линија на министерот за внатрешни работи за мигрантите

Рим, 19 јуни 2018 (МИА) - Двајца од тројца анкетирани Италијанци го поддржуваат пристапот на новиот ... повеќе...

Трамп не го иполни ветувањето да му се јави на телефон на Ким Џонг-ун

Трамп не го иполни ветувањето да му се јави на телефон на Ким Џонг-ун

Вашингтон, 19 јуни 2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп не го исполни ветувањето во недела... повеќе...

Косовските функционери со повисоки дневници за Албанија, одошто за Канада – поднесена интерпелација

Косовските функционери со повисоки дневници за Албанија, одошто за Канада – поднесена интерпелација

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) – Многу пратеници во косовското Собрание, покрај прилично високите плат... повеќе...

Трамп тврди дека криминалот во Германија се зголемува поради мигрантите, податоците го покажуваат спротивното

Трамп тврди дека криминалот во Германија се зголемува поради мигрантите, податоците го покажуваат спротивното

Вашингтон, 19 јуни 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека криминалот во Гер... повеќе...

Меркел и Макрон се согласија за буџет за Еврозоната

Меркел и Макрон се согласија за буџет за Еврозоната

Брисел, 19 јуни 2018 (МИА) – Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател, Еману... повеќе...

Косово акредитира амбасадор во Гвинеа Бисао

Косово акредитира амбасадор во Гвинеа Бисао

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) – Косово акредитира амбасадор во Гвинеја Бисао во рамки на неговата кам... повеќе...

Евроконтрол: Сѐ почесто ќе доцнат летовите во Европа

Евроконтрол: Сѐ почесто ќе доцнат летовите во Европа

Брисел, 19 јуни 2018 (МИА) – Европските аеродроми немаат капацитет да се справат со сѐ поголемиот во... повеќе...

Брнабиќ: Признавањето на Косово не би бил компромис

Брнабиќ: Признавањето на Косово не би бил компромис

Берлин, 19 јуни 2018 (МИА) – Србија никогаш нема да ја признае косовската независност, изјави српска... повеќе...

Русија и Саудиска Арабија бараат од ОПЕК да произведува повеќе нафта

Русија и Саудиска Арабија бараат од ОПЕК да произведува повеќе нафта

Виена, 19 јуни 2018 (МИА) - Русија и Саудиска Арабија вршат притисок врз ОПЕК за значително да се зг... повеќе...

Градежната индустрија во САД руши рекорди, но паѓа бројот на барања за нови градби

Градежната индустрија во САД руши рекорди, но паѓа бројот на барања за нови градби

Вашингтон, 19 јуни 2018 (МИА) - Бројот на новозапочнати градби во САД порасна за 5 проценти во текот... повеќе...

Унгарија воведува специјален имиграциски данок за хуманитарците

Унгарија воведува специјален имиграциски данок за хуманитарците

Будимпешта, 19 јуни 2018 (МИА) - Унгарското Министерство за финансии соопшти денеска дека хуманитарн... повеќе...

Ким Џонг-ун во дводневна посета на Кина

Ким Џонг-ун во дводневна посета на Кина

Пекинг, 19 јунии 2018 (МИА) - Севернокорејскиот лиде Ким Џонг-ун денеска ја почна дводневната посета... повеќе...

Столтенберг со предупредување до НАТО: Врските меѓу сојузниците се под притисок

Столтенберг со предупредување до НАТО: Врските меѓу сојузниците се под притисок

Лондон, 19 јуни 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика денеска 29 држ... повеќе...

Моравецки: Полска може да биде посредник меѓу ЕУ и САД

Моравецки: Полска може да биде посредник меѓу ЕУ и САД

Варшава, 19 јуни 2018 (МИА) – Полскиот премиер Матеуш Моравецки изјави денеска дека сака владата да ... повеќе...

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...