Политика

Претседателот на Државниот Збор на Словенија во посета на Македонија

Претседателот на Државниот Збор на Словенија во посета на Македонија

Скопје, 25 септември (МИА) - Претседателот на Државниот Збор на Словенија, Дејан Жидан денеска ќе пр... повеќе...

 
Шапуриќ: Со европските фондови до подобра животна средина

Шапуриќ: Со европските фондови до подобра животна средина

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Поддршката од Европската унија во битката за чист воздух е голема.... повеќе...

Анѓушев: Поставени се фундаментите на индустриската политика во Македонија

Анѓушев: Поставени се фундаментите на индустриската политика во Македонија

Прилеп, 24 септември 2018 (МИА) - По долгогодишна агонија состојбата во прилепскиот тутунски комбина... повеќе...

СДСМ: Договорот го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет и јазик

СДСМ: Договорот го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет и јазик

Скопје, 24 септември 2018 Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со персп... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството нема цена

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството нема цена

Скопје, 24 септември 2018 Зоран Заев е единствениот политичар во Македонија кој се согласил да ги п... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да каже што ќе се менува во Преамбулата и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да каже што ќе се менува во Преамбулата и Уставот

Скопје, 24 септември 2018 Никола Димитров лаже и се губи во контрадикциите. Очигледна е намерата на... повеќе...

Оштетени два штаба на СДСМ во Куманово, приведено едно лице

Оштетени два штаба на СДСМ во Куманово, приведено едно лице

Куманово, 24 септември 2018 (МИА) - Оштетени се стаклата на два одделни штаба на политичката партија... повеќе...

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Куманово, 24 септември 2018 (МИА) - Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли смета дека одлук... повеќе...

Костадинов: Пред најзначајната одлука во историјата на независна Македонија Мицкоски се обидува да ја напаѓа македонската иднина

Костадинов: Пред најзначајната одлука во историјата на независна Македонија Мицкоски се обидува да ја напаѓа македонската иднина

24 септември 2018  Во последните денови пред најзначајната одлука во историјата на независна Македо... повеќе...

Заев: Политиките на пријателство даваат резултати

Заев: Политиките на пријателство даваат резултати

Битола, 24 септември 2018 (МИА) - Политиките на градење пријателство даваат резултати. Со Република ... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните да донесат правилна одлука како и што ќе прават на 30 септември

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните да донесат правилна одлука како и што ќе прават на 30 септември

Скопје, 24 септември 2018  Никој нема право да се коцка со идентитетот, традицијата, историјата и к... повеќе...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот (ДПЛ)

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот (ДПЛ)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на реф... повеќе...

Димитров: Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани, тоа е задача на Собранието (видео)

Димитров: Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани, тоа е задача на Собранието (видео)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани. Нив ќе ги ... повеќе...

Ѓорчев на самит на ИДУ: Економијата се влошува, медиумите под удар, политичкиот прогон се засилува

Ѓорчев на самит на ИДУ: Економијата се влошува, медиумите под удар, политичкиот прогон се засилува

24 септември 2018  За време на посетата на САД меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев с... повеќе...

СДСМ: Иванов не е тој кој одлучуа за иднината, граѓаните ќе ја донесат одлуката

СДСМ: Иванов не е тој кој одлучуа за иднината, граѓаните ќе ја донесат одлуката

Скопје, 24 септември 2018 Во клучната недела за иднината на државата и нејзините граѓани, Ѓорге Ива... повеќе...

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

Атина, 24 септември 2018 (МИА) - Со гласање „ЗА“, според Договорот од Преспа го задржуваат нивниот и... повеќе...

Димитров: Изјавата на Иванов е бегство од одговорност

Димитров: Изјавата на Иванов е бегство од одговорност

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Одговорот на претседателот на државата Ѓорге Иванов дека нема да г... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...