• A-
  • A
  • A+
петок, 17 август 2018, 

Македонија

Димитров: На прашања од историјата не смее да се прави дневна политика

Димитров: На прашања од историјата не смее да се прави дневна политика

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Историските прашања не треба да се користат за дневна политика. Полит... повеќе...

 
Четири македонски државјани полесно повредени во сообраќајка кај „Ќафасан“

Четири македонски државјани полесно повредени во сообраќајка кај „Ќафасан“

Тирана, 16 август 2018 (МИА) - Четири македонски државјанки се полесно повредени во сообраќајна неср... повеќе...

Димитров: Информираноста на граѓаните за Договорот ни е најважно

Димитров: Информираноста на граѓаните за Договорот ни е најважно

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Од идниот четврток еднаш неделно на „Прашајте го министерот“, шефот н... повеќе...

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

Мостот на Вардар на влезот во Велес во лоша безбедносна состојба

Велес, 16 август 2018 (МИА) - Во многу лоша состојбата се столбовите и целосната конструкција на мос... повеќе...

Нормализиран сообраќајот на патот Ресен-Битола

Нормализиран сообраќајот на патот Ресен-Битола

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Сообраќајот на патниот правец Ресен-Битола, кај месноста Стара Слога ... повеќе...

Изложба на карикатури „Бегалска криза 2018"

Изложба на карикатури „Бегалска криза 2018"

Крива Паланка, 16 август 2018 (МИА) - Изложба на карикатури „Бегалска криза 2018“ од Мирослав Георги... повеќе...

Заврши преслушувањето на првите „бомби“ во „Титаник“

Заврши преслушувањето на првите „бомби“ во „Титаник“

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд заврши денешното рочиште на кое беа слушани „бомбит... повеќе...

Летна крводарителска акција во Куманово

Летна крводарителска акција во Куманово

Куманово, 16 август 2018 (МИА) - Вкупно 32 крвни единици се собрани на денешната вонредна летна крво... повеќе...

Поддршка за чистење на одводните канали и речните корита преку Програмата за рурален развој

Поддршка за чистење на одводните канали и речните корита преку Програмата за рурален развој

Куманово, 16 август 2018 (МИА) - Екипите на Водостопанство „Кумановско-липковско поле“ го чистат одв... повеќе...

Земјоделскиот институт бара да се испита дали ГМО оризот е произведен во Кочани

Земјоделскиот институт бара да се испита дали ГМО оризот е произведен во Кочани

Кочани, 16 август 2018 (МИА) - Земјоделскиот институт од Скопје бара целосно испитување на случајот ... повеќе...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ измислува и шири лаги,  дали е против членство во НАТО?

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ измислува и шири лаги, дали е против членство во НАТО?

16 август 2018  Хистеријата на секојдневно ширење лажни вести од страна на ВМРО-ДПМНЕ поврзани со н... повеќе...

Прославата за НАТО и ЕУ спроведена законски и со почитување на принципот на конкуренција

Прославата за НАТО и ЕУ спроведена законски и со почитување на принципот на конкуренција

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Прославата „Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ” е спроведена зако... повеќе...

Увид во состојбата и функционирањето на ГП Табановце, Ќафасан и Маркова Нога

Увид во состојбата и функционирањето на ГП Табановце, Ќафасан и Маркова Нога

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Претставници од Делегацијата на ЕУ заедно со делегација на  Царинскат... повеќе...

Прилеп се подготвува за гасификација, локалните власти на средба со јавниот сектор

Прилеп се подготвува за гасификација, локалните власти на средба со јавниот сектор

Прилеп, 16 август 2018 (МИА) - Прилепските локални власти ги интензивираат активностите за гасификац... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: За прославата за НАТО прекршени тендерските постапки

ВМРО-ДПМНЕ: За прославата за НАТО прекршени тендерските постапки

16 август 2018  Како владата додели 40 илјади евра повеќе од соопштеното во сомнителна постапка за ... повеќе...

Почнаа да „пукаат“ „бомбите“ во „Титаник“

Почнаа да „пукаат“ „бомбите“ во „Титаник“

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд почнаа да се слушаат „бомбите“ за предметот „Титани... повеќе...

Пожар во куќа во Струмица

Пожар во куќа во Струмица

Струмица, 16 август 2018 (МИА) - Пожар избувна попладнево околу 13 часот во куќа на улицата „8 март’... повеќе...

Мозаик

Девојката турната од мост бара казна за нејзината другарка (видео)

Девојка која падна од мост во американската сојузн...

„Ага" прогласен за најдобар филм на Сараевскиот филмски фестивал

Бугарскиот филм „Ага" на режисерката Милка Лазаров...

Морето исфрли влакнесто суштество без очи

На рускиот источен брег, морето исфрли необично вл...

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака (видео)

Индиец се здоби со серизна повреда на раката откак...

Скарлет Јохансон е најплатената актерка во светот според „Форбс“

Американската актерка Скарлет Јохансон е најплатен...