• A-
  • A
  • A+
петок, 17 август 2018, 

Македонија

За Курбан Бајрам во дебарско се очекува продажба на околу 2.000 грла овци

За Курбан Бајрам во дебарско се очекува продажба на околу 2.000 грла овци

Дебар, 17 август 2018 (МИА) – Со пресрет на муслиманскиот празник Курбан Бајрам (на 21 август) денов... повеќе...

 
Почината жена која била пријавена за исчезната во Радовиш

Почината жена која била пријавена за исчезната во Радовиш

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Жител на Радовиш вчера во Полициската станица во градот пријавил дека... повеќе...

Државниот инспекторат за земјоделство кај Калишта одзел 73 рибарски мрежи и 33 кг охридска белвица

Државниот инспекторат за земјоделство кај Калишта одзел 73 рибарски мрежи и 33 кг охридска белвица

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ) одзеде 73 рибарски мрежи ... повеќе...

Општина Кратово организира „Алтернативна еко-сабота“

Општина Кратово организира „Алтернативна еко-сабота“

Кратово,17 август 2018 (МИА) - Локалната самоуправа на општина Кратово утре организира волонтерска е... повеќе...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ злоупотребува несреќен случај

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ злоупотребува несреќен случај

Скопје, 17 август 2018  ВМРО-ДПМНЕ падна толку ниско што злоупотребува дури и несреќен случај кој з... повеќе...

„Ритам во кадар" - изложба на фотографии од музички настани

„Ритам во кадар" - изложба на фотографии од музички настани

Кичево, 17 август 2018 (МИА) - Изложба на фотографии од музички настани, насловена „Ритам во кадар" ... повеќе...

Жител на Визбегово тешко повреден по удар од возило на бул.„Никола Карев“ во Скопје

Жител на Визбегово тешко повреден по удар од возило на бул.„Никола Карев“ во Скопје

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Жител на скопското село Визбегово, Џ.Р. (62) вчера на бул. „Никола Ка... повеќе...

Скопјанец пукал кон две лица по расправија за нерасчистени должничко-доверителски односи

Скопјанец пукал кон две лица по расправија за нерасчистени должничко-доверителски односи

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Педесет и едногодишниот скопјанец К.И. синоќа пред маркет на ул.„Лазо... повеќе...

Васко Ѓурчиновски нов началник на ГШ на АРМ

Васко Ѓурчиновски нов началник на ГШ на АРМ

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Со Указ на претседателот Ѓорѓе Иванов генерал мајор Васко Ѓурчиновски... повеќе...

Започнуваат градежните работи на улицата „Илинденска“ во Делчево

Започнуваат градежните работи на улицата „Илинденска“ во Делчево

Делчево, 17 август 2018 (МИА) - Во понеделник во Делчево се очекува да започнат градежните работи за... повеќе...

Јанакиески реагираше по неколку слушнати „бомби“ и побара да се потврди нивната автентичност

Јанакиески реагираше по неколку слушнати „бомби“ и побара да се потврди нивната автентичност

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Разговори меѓу поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески, пор... повеќе...

МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 17 август 2018 (МИА) -  На 16.08.2018 година околу 9 часот на бул.„Никола Карев“, во Скопје,... повеќе...

Втор ден се слушаат „бомбите“ во „Титаник“

Втор ден се слушаат „бомбите“ во „Титаник“

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд денеска продолжи преслушувањето на аудио материјали... повеќе...

Василево аплицира за три проекти за подобрување на патната инфраструктура

Василево аплицира за три проекти за подобрување на патната инфраструктура

Струмица, 17 август 2018 (МИА) - Реконструкција и ревитализација на локален пат Ново Владевци-Сушево... повеќе...

Награда за најдобра жива статуа за „Театроск“ од Скопје на Зигет фестивалот

Награда за најдобра жива статуа за „Театроск“ од Скопје на Зигет фестивалот

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Здружението на граѓани „Театроск“ од Скопје за актот „Контрабас“ осво... повеќе...

Трите џез-вечери на плоштадот во Ресен привлекоа бројна публика од Преспа

Трите џез-вечери на плоштадот во Ресен привлекоа бројна публика од Преспа

Ресен, 17 август 2018 (МИА) - Многу публика, забава и ликовни креации донесоа трите Џез-денови што о... повеќе...

Реконструкција и обнова на повеќе објекти на МВР

Реконструкција и обнова на повеќе објекти на МВР

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Министерството за внатрешни работи изминатата година, со цел подобрув... повеќе...

Мозаик

Девојката турната од мост бара казна за нејзината другарка (видео)

Девојка која падна од мост во американската сојузн...

„Ага" прогласен за најдобар филм на Сараевскиот филмски фестивал

Бугарскиот филм „Ага" на режисерката Милка Лазаров...

Морето исфрли влакнесто суштество без очи

На рускиот источен брег, морето исфрли необично вл...

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака (видео)

Индиец се здоби со серизна повреда на раката откак...

Скарлет Јохансон е најплатената актерка во светот според „Форбс“

Американската актерка Скарлет Јохансон е најплатен...