• A-
  • A
  • A+
петок, 17 август 2018, 

Македонија

Во претпладневниот дел од „Титаник “ слушнати 46 разговори, во тек е пауза

Во претпладневниот дел од „Титаник “ слушнати 46 разговори, во тек е пауза

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд дадена е пауза од час и половина за предметот „Тита... повеќе...

 
Шилегов: Улицата „Ацо Шопов“ ќе биде готова до ноември

Шилегов: Улицата „Ацо Шопов“ ќе биде готова до ноември

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Градските власти наредните денови почнуваат со реконструкција на буле... повеќе...

Почнуваат завршните музички вечери на Струмица опен фестивал

Почнуваат завршните музички вечери на Струмица опен фестивал

Струмица, 17 август 2018 (МИА) - На плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица вечер почнуват завршните муз... повеќе...

Трета фаза систематска дезинсекција во пелагониските општини

Трета фаза систематска дезинсекција во пелагониските општини

Битола, 17 август 2018 (МИА) - ЈЗУ Завод за здравствена заштита-Битола ќе реализира трета фаза од си... повеќе...

Ахмети; Сите кои сакаат интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ ќе го поддржат референдумот

Ахмети; Сите кои сакаат интегрирана Македонија во НАТО и ЕУ ќе го поддржат референдумот

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Сите оние кои сакаат интегрирана Македонија во НАТО и Европската униј... повеќе...

Во штипската касарна одбележан Денот на АРМ

Во штипската касарна одбележан Денот на АРМ

Штип, 17 Август 2018 (МИА) - Во касарната „Јане Сандански“-Штип денеска свечено беше одбележан Денот... повеќе...

МО:  На Криволак не се користи муниција со осиромашен ураниум, порталите шират лажни вестио

МО: На Криволак не се користи муниција со осиромашен ураниум, порталите шират лажни вестио

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - На полигонот за обука во Криволак не се користи муниција со осиромаше... повеќе...

Шекеринска: За една година Македонија од изолирана држава стана партнер на НАТО, на соседите и сојузниците ( видео)

Шекеринска: За една година Македонија од изолирана држава стана партнер на НАТО, на соседите и сојузниците ( видео)

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - За само една година Република Македонија од проблематична изолирана д... повеќе...

Румена Бужаровска на писателски престој во Ајова

Румена Бужаровска на писателски престој во Ајова

Скопје, 17 август 2018 (МИА) – Писателката и активистка за правата на жените Румена Бужаровска ќе уч... повеќе...

Четири општини од истокот дел од истражување за спречување на иселувањето

Четири општини од истокот дел од истражување за спречување на иселувањето

Делчево, 17 август 2018 (МИА) - Лоша инфраструктура, незаинтересираност од централната власт, немање... повеќе...

Во кумановската касарна „Боро Менков“ одбележан Денот на АРМ

Во кумановската касарна „Боро Менков“ одбележан Денот на АРМ

Куманово, 17 август 2018 (МИА) - Со воена свеченост во касарната „Боро Менков“ во Куманово денеска б... повеќе...

Изложба на фотографии од првенството во змејарство во Крушево

Изложба на фотографии од првенството во змејарство во Крушево

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Во НЛБ Галерија од вчера е поставена изложба на фотографии направени ... повеќе...

Општина Кичево ќе додели стипендии за студентите во новата академска година

Општина Кичево ќе додели стипендии за студентите во новата академска година

Кичево, 17 август 2018 (МИА) - Општина Кичево ќе додели стипендии за редовни студенти кои ќе се запи... повеќе...

Четириесет млади тетовци на обука за проектот „За општество без дискриминација“

Четириесет млади тетовци на обука за проектот „За општество без дискриминација“

Тетово, 17 август 2018 (МИА) - Четириесеттина млади од Тетово меѓу кои и Ромки ќе поминат обука во р... повеќе...

Состанок на Советодавната граѓанска група во Делчево со претставници на Црвениот крст

Состанок на Советодавната граѓанска група во Делчево со претставници на Црвениот крст

Делчево, 17 август 2018 (МИА) - Основните принципи на Црвениот Крст и Меѓународното хуманитарно прав... повеќе...

„Титаник“: Јанкуловска и Протуѓер разговараат за прилозите на А1 Телевизија

„Титаник“: Јанкуловска и Протуѓер разговараат за прилозите на А1 Телевизија

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Во дел од „бомбите“ што денеска се слушаат во Кривичниот суд во Скопј... повеќе...

Македонците во Србија на 4 ноември ќе избираат членови на Националниот совет

Македонците во Србија на 4 ноември ќе избираат членови на Националниот совет

Белград, 17 август 2018 (МИА) - Српскиот министер за државна управа и локална самоуправа Бранко Ружи... повеќе...

Мозаик

Девојката турната од мост бара казна за нејзината другарка (видео)

Девојка која падна од мост во американската сојузн...

„Ага" прогласен за најдобар филм на Сараевскиот филмски фестивал

Бугарскиот филм „Ага" на режисерката Милка Лазаров...

Морето исфрли влакнесто суштество без очи

На рускиот источен брег, морето исфрли необично вл...

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака (видео)

Индиец се здоби со серизна повреда на раката откак...

Скарлет Јохансон е најплатената актерка во светот според „Форбс“

Американската актерка Скарлет Јохансон е најплатен...