Македонија

Жбогар: Охрид треба да користи повеќе средства од пристапните фондови за развој на туризмот

Жбогар: Охрид треба да користи повеќе средства од пристапните фондови за развој на туризмот

Охрид, 24 септември 2018 (МИА) – Околу 18 милиони евра од претпристапните фондови на ЕУ за поддршка ... повеќе...

 
Шапуриќ: Со европските фондови до подобра животна средина

Шапуриќ: Со европските фондови до подобра животна средина

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Поддршката од Европската унија во битката за чист воздух е голема.... повеќе...

Судењето за „Титаник“ продолжува на 5 октомври

Судењето за „Титаник“ продолжува на 5 октомври

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - На 5 октомври во Кривичниот суд во Скопје, со слушање на „бомбите“... повеќе...

Николовски: Патот кон ЕУ и НАТО ги отвора вратите за инвестиции на странските компании во земјоделството

Николовски: Патот кон ЕУ и НАТО ги отвора вратите за инвестиции на странските компании во земјоделството

Босилово, 24 септември 2018 (МИА) - Патот кон Европската унија и НАТО ги отвора вратите за инвестици... повеќе...

Анѓушев: До 30 септември ќе биде готов пакетот технолошки вишок во „Еурокомпозит“

Анѓушев: До 30 септември ќе биде готов пакетот технолошки вишок во „Еурокомпозит“

Прилеп, 24 септември 2018 (МИА) - До крајот на месецов, до 30 септември, ќе бидат прогласени техноло... повеќе...

Во Дебар за гласање се пријавиле 27 болни и изнемоштени лица

Во Дебар за гласање се пријавиле 27 болни и изнемоштени лица

Дебар, 24 септември 2018 (МИА) - Во општина Дебар, за да гласаат на престојниот референдум се пријав... повеќе...

Анѓушев: Поставени се фундаментите на индустриската политика во Македонија

Анѓушев: Поставени се фундаментите на индустриската политика во Македонија

Прилеп, 24 септември 2018 (МИА) - По долгогодишна агонија состојбата во прилепскиот тутунски комбина... повеќе...

СДСМ: Договорот го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет и јазик

СДСМ: Договорот го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет и јазик

Скопје, 24 септември 2018 Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со персп... повеќе...

Дебар, Жупа и Река десет часа без струја

Дебар, Жупа и Река десет часа без струја

Дебар, 24 септември 2018 (МИА) - Целото дебарско конзумно подрачје кое ги опфаќа општините Дебар, Це... повеќе...

Советот на Општина Гевгелија утврди надоместок за ветерници

Советот на Општина Гевгелија утврди надоместок за ветерници

Гевгелија, 24 септември 2018 (МИА) - Гевгелиските советници на денешната седница направија измена и ... повеќе...

Димитров до младите: Да ја направиме Македонија европска држава

Димитров до младите: Да ја направиме Македонија европска држава

Делчево, 24 септември 2018 (МИА) - Иселувањето не можеме да го спречиме доколку Македонија не ја нап... повеќе...

МВР: Секаков вид притисок, закана или уцена при гласањето ќе биде спречен и санкциониран

МВР: Секаков вид притисок, закана или уцена при гласањето ќе биде спречен и санкциониран

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министерството за внатрешни работи, согласно своите законски надле... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството нема цена

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството нема цена

Скопје, 24 септември 2018 Зоран Заев е единствениот политичар во Македонија кој се согласил да ги п... повеќе...

Европската недела на спортот одбележана во Тетово

Европската недела на спортот одбележана во Тетово

Тетово, 24 септември 2018 (МИА) - Одбојкарскиот тренер Слободан Зафоровски како и фудбалерите на прв... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да каже што ќе се менува во Преамбулата и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да каже што ќе се менува во Преамбулата и Уставот

Скопје, 24 септември 2018 Никола Димитров лаже и се губи во контрадикциите. Очигледна е намерата на... повеќе...

„Европски денови на културното наследство“ од 27 септември до 7 октомври

„Европски денови на културното наследство“ од 27 септември до 7 октомври

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Дваесетина музеи, невладини организации и други институции што се ... повеќе...

Македонски лекари - специјалисти на најголемиот светски конгрес за интервентна кардиологија

Македонски лекари - специјалисти на најголемиот светски конгрес за интервентна кардиологија

Охрид, 24 септември 2018 (МИА) - Кардиолози од ЈЗУ „Завод за Кардиоваскуларни заболувања“ од Охрид и... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...