• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Култура

Концерт на етно-составот „Монистра“ во Прилеп

Концерт на етно-составот „Монистра“ во Прилеп

Прилеп, 14 август 2018 (МИА) - Етно составот „Монистра“ в четврток, на 16 август, ќе одржи целовечер... повеќе...

 
Седми меѓународен „Џез фестивал“ во Прилеп

Седми меѓународен „Џез фестивал“ во Прилеп

Прилеп, 14 август 2018 (МИА) - Од 30 август до 1 септември во Прилеп ќе се одржи седмиот по ред меѓу... повеќе...

На фестивалот „МакеДокс“ за една недела ќе бидат прикажани 70 филмови

На фестивалот „МакеДокс“ за една недела ќе бидат прикажани 70 филмови

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Со прикажување на краткометражниот филм „Вај - Фај плаза Куба“ на реж... повеќе...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Скопскиот концерт на една од моментно најголемите светски музички атр... повеќе...

Завршен краткометражниот нем филм „Љубовникот“ на Игор Иванов Изи

Завршен краткометражниот нем филм „Љубовникот“ на Игор Иванов Изи

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Краткометражниот филм „Љубовникот“, снимен во манирот на старите неми... повеќе...

Чочај: „Охридско лето“ е голема среќа не само за Македонија, туку и за целиот регион

Чочај: „Охридско лето“ е голема среќа не само за Македонија, туку и за целиот регион

Охрид, 14 август 2018 (МИА) - Косовскиот виртуоз на гитара Дрилон Чочај синоќа одржа концерт во цркв... повеќе...

„Во агонија“ од Крлежа на „Охридско лето“

„Во агонија“ од Крлежа на „Охридско лето“

Охрид, 14 август 2018 (МИА) -  Во рамки на фестивалот „Охридско лето“ вечер, во предворјето на црква... повеќе...

Џез вечери во Ресен

Џез вечери во Ресен

Ресен, 14 август 2018 (МИА) - Ресен од денеска до четврток ќе биде домаќин на манифестацијата „Џез в... повеќе...

Доделени наградите за најуспешните на „Езерски бисери 2018“

Доделени наградите за најуспешните на „Езерски бисери 2018“

Струга, 13 август 2018 (МИА) – Македонскиот пијанист Колос Цури и пејачката Кира Гоголадзе од Русија... повеќе...

„Предели” - изложба на Љупчо Бојаров во Музејот на Град Скопје

„Предели” - изложба на Љупчо Бојаров во Музејот на Град Скопје

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Во Музејот на Град Скопје од 10 август е поставена самостојна изложба... повеќе...

Филмот „Јавачи на коњи“ награден во Америка

Филмот „Јавачи на коњи“ награден во Америка

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Филмот „Јавачи на коњи“, социјална драма по сценарио на Никола Кузело... повеќе...

Вечер со гитарата на Дрилон Чочај во „Света Софија“

Вечер со гитарата на Дрилон Чочај во „Света Софија“

Охрид, 13 август 2018 (МИА) – Фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со содржина од музичката... повеќе...

Промовирани дела на Битракова – Грозданова и на Старова на Научно-уметничката визита на МАНУ во Охрид

Промовирани дела на Битракова – Грозданова и на Старова на Научно-уметничката визита на МАНУ во Охрид

Охрид, 12 август 2018 (МИА) – Во рамки на манифестацијата „Научна и уметничка визита – Охрид 2018“ ш... повеќе...

Во Крива Паланка се одржа настанот „Уметност и музика“

Во Крива Паланка се одржа настанот „Уметност и музика“

Крива Паланка, 12 август 2018, (МИА) – Во Градскиот музеј во Крива Паланка синоќа се одржа културнио... повеќе...

Струшки вечери на поезијата од 22 до 27 август

Струшки вечери на поезијата од 22 до 27 август

Струга, 12 август 2018 (МИА) – Од 22 до 27 август во Струга ќе се одржат 57. Струшки вечери на поези... повеќе...

Медуњанин: Прекрасно е да се биде повторно во Охрид, минатиот пат уживав верувам дека така ќе биде и овојпат

Медуњанин: Прекрасно е да се биде повторно во Охрид, минатиот пат уживав верувам дека така ќе биде и овојпат

Охрид, 12 август 2018 (МИА) – Настапот на неповторливата босанска вокалистка Амира Медуњанин и „АМИР... повеќе...

Неповторлива музичка вечер на „Охридско лето“ со триото предводено од Амира Медуњанин

Неповторлива музичка вечер на „Охридско лето“ со триото предводено од Амира Медуњанин

Охрид, 12 август 2018 (МИА) – Музичката програма на годинешното 58-мо издание на Фестивалот „Охридск... повеќе...

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...