• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Енергетика

Отфрлен предлогот за стечај на Производство на топлина Балкан енерџи

Отфрлен предлогот за стечај на Производство на топлина Балкан енерџи

Скопје, 18 мај 2018 (МИА) - Основниот суд Скопје 2 донесе решение со кое ја прекина постапката за от... повеќе...

 
ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија

ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ објавува продажба на вишоци на електрична енергија за јуни годин... повеќе...

Усвоен амандман на Законот за енергетика за дополнителна заштита на потрошувачите и подобрување на услугите

Усвоен амандман на Законот за енергетика за дополнителна заштита на потрошувачите и подобрување на услугите

Скопје, 14 мај 2018 (МИА) - Поголема заштита на потрошувачите и корисниците на системите за пренос и... повеќе...

Повисоки цени на горивата

Повисоки цени на горивата

Скопје, 14 мај 2018 (МИА) - Малопродажните цени на горивата од утре се зголемуваат од еден до два де... повеќе...

Гостивар до 17 часот без струја, ЕВН врши реконструкција на мрежата

Гостивар до 17 часот без струја, ЕВН врши реконструкција на мрежата

Гостивар, 14 мај 2018 (МИА) - Гостивар и неколку околни населби денеска  се без напојување со електр... повеќе...

БЕГ и во наредната сезона ќе дистрибуира топлинска енергија во Скопје

БЕГ и во наредната сезона ќе дистрибуира топлинска енергија во Скопје

Скопје, 8 мај 2018 (МИА) - Балкан енерџи груп (БЕГ) е во стабилна состојба. Нема промена во сопствен... повеќе...

До 21 мај подонесување барања за субвенции за печки на пелети

До 21 мај подонесување барања за субвенции за печки на пелети

Скопје, 7 мај 2018 (МИА) - Град Скопје потсетува дека е во тек јавниот повик за надоместување на дел... повеќе...

За новиот закон за енергетика најмногу забалешки за надлежностите и независноста на РКЕ

За новиот закон за енергетика најмногу забалешки за надлежностите и независноста на РКЕ

Скопје, 4 мај 2018 (МИА) -  Предлог-законот за енергетика  ги нуди сите неопходни инструменти за гра... повеќе...

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 3.874.598 евра

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 3.874.598 евра

Скопје, 4 мај 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ во текот на вчерашниот ден продаде вишоци електрична енергија во ... повеќе...

ЕЛЕМ: Се уште нема решение за промена на фасадата на зградата на ЕЛЕМ и ЕВН

ЕЛЕМ: Се уште нема решение за промена на фасадата на зградата на ЕЛЕМ и ЕВН

Скопје, 3 мај 2018 (МИА) - Се уште се бара начинот да се дојде до решение за поставување на новата ф... повеќе...

ЕЛЕМ: „СВ Инвест“ никогаш не била ангажирана како подизведувач за транспорт на јаглен во РЕК Битола

ЕЛЕМ: „СВ Инвест“ никогаш не била ангажирана како подизведувач за транспорт на јаглен во РЕК Битола

Скопје, 30 април 2018 (МИА) - Фирмата „СВ Инвест“ - Битола никогаш не била ангажирана како подизведу... повеќе...

Палитов: Институциите да извршат детален увид во работењето на Кунико и во целата стечајна постапка во Фени

Палитов: Институциите да извршат детален увид во работењето на Кунико и во целата стечајна постапка во Фени

Кавадарци, 30 април 2018 (МИА) - Претседателот на Синдикатот во „Фени индустри” Ѓоре Палитов попладн... повеќе...

Бензините и дизелот поскапуваат за два денара

Бензините и дизелот поскапуваат за два денара

Скопје, 30 април 2018 (МИА) -  Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините Еуросупер 95 и ... повеќе...

Обновливата енергија, иднината на македонскиот енергетски сектор

Обновливата енергија, иднината на македонскиот енергетски сектор

Скопје, 30 април 2018 (МИА) - Македонија нема алтернатива и мора да се фокусира на обновливите извор... повеќе...

МЕПСО: Релејната заштита во ТС „Битола 2“ го исклучила блокот во РЕК Битола

МЕПСО: Релејната заштита во ТС „Битола 2“ го исклучила блокот во РЕК Битола

Скопје, 28 април 2018 (МИА) - Синоќа во 1:34 часот во Националниот диспечерски центар регистрирана е... повеќе...

ЕЛЕМ: Дефект на трафостаница на МЕПСО причина за испадот на блок 3 во РЕК Битола

ЕЛЕМ: Дефект на трафостаница на МЕПСО причина за испадот на блок 3 во РЕК Битола

Скопје, 28 април 2018 (МИА) - Причина за испадот на третиот блок на РЕК Битола е експлодиран струен ... повеќе...

ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија

ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија

Скопје, 26 април 2018 (МИА) - АД „Електрани на Македонија” објави продажба на вишоци на електрична е... повеќе...

Мозаик

Внук на Маркл фатен со нож пред бар во Лондон

Внук на војвотката од Сасекс Меган Маркл се обидел...

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...