• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Здравство

Нови вакцини и нови правила за заштита на децата

Нови вакцини и нови правила за заштита на децата

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календар... повеќе...

 
Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календар... повеќе...

Промоција на Европската недела на имунизација утре во Градски парк

Промоција на Европската недела на имунизација утре во Градски парк

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Европската недела на имунизација под мотото „Заштити спречи, вакцинира... повеќе...

Конститутивна седница на Комитетот за безбедно мајчинство во нов состав

Конститутивна седница на Комитетот за безбедно мајчинство во нов состав

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Во Министерството за здравство, денеска, се одржа конститутивна седниц... повеќе...

Производителите на пролетна зелка бараат да се откупува за 10 денари килограм

Производителите на пролетна зелка бараат да се откупува за 10 денари килограм

Струмица, 19 април 2018 (МИА) - Производители на пролетна зелка во селото Сарај, Струмичко, со мирен... повеќе...

Јовановска: На Гинекологија не умираат доносени, туку предвремено родени бебиња

Јовановска: На Гинекологија не умираат доносени, туку предвремено родени бебиња

Скопје, 18 април 2018 (МИА) - Клиниката за гинекологија тврди дека нема смртност на доносени деца, т... повеќе...

МЗ: Институтот за трансфузиологија располага со доволно количества фактори за коагулација

МЗ: Институтот за трансфузиологија располага со доволно количества фактори за коагулација

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - Министерството за здравство денеска соопшти дека Институтот за трансфу... повеќе...

Министерството за здравство го осуди инцидентот во Општата болница Кочани

Министерството за здравство го осуди инцидентот во Општата болница Кочани

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - Министерство за здравство денеска преку соопштение изрази најостра осу... повеќе...

Лекарската комора го осуди нападот на докторот во Општа болница Кочани

Лекарската комора го осуди нападот на докторот во Општа болница Кочани

17 април 2018 Лекарската комора на Македонија најостро го осудува вчерашниот инцидент во Општа болн... повеќе...

Се зголемува коефициентот на медицинските сестри за ноќниот труд, потпишан анекс на Колективниот договор

Се зголемува коефициентот на медицинските сестри за ноќниот труд, потпишан анекс на Колективниот договор

Скопје, 17 април 2018 (МИА) -  Министерот за здравство Венко Филипче, заедно со претседателот на Сам... повеќе...

Во Македонија 320 болни од хемофилија, бараат да имаат редовна терапија

Во Македонија 320 болни од хемофилија, бараат да имаат редовна терапија

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - Пациентите со хемофилија се соочуваат со нередовно снабдување на неопх... повеќе...

Роднина на пациент нападнал дежурен лекар во Општа болница - Кочани

Роднина на пациент нападнал дежурен лекар во Општа болница - Кочани

Кочани, 17 април 2018 (МИА) - Дежурна лекарка во Општа болница – Кочани синоќа била нападната на раб... повеќе...

Хемофиличарите ќе го одбележат светскиот ден со апел за подобар третман

Хемофиличарите ќе го одбележат светскиот ден со апел за подобар третман

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - „Споделувањето на знаењето не прави посилни“ е мото на годинашното одб... повеќе...

Медицинските сестри бараат да бидат платени по саатнина за дежурства, а не за ноќна смена

Медицинските сестри бараат да бидат платени по саатнина за дежурства, а не за ноќна смена

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Унијата на здруженија на медицински сестри бара ноќниот труд на сестри... повеќе...

Детето од Ѓорче во стабилна состојба, но со тежок потрес на мозокот

Детето од Ѓорче во стабилна состојба, но со тежок потрес на мозокот

Скопје, 15 април 2018 (МИА) - Детето што вечерва беше повредено во сообраќајка на улицата „Борис Сар... повеќе...

Штипската Клиничка болница ќе го поправи ангиографот

Штипската Клиничка болница ќе го поправи ангиографот

Штип, 14 април 2018 (МИА) - Во штипската Клиничка болница по речиси една година ќе се поправи ангиог... повеќе...

Филипче се сретна со членови на УО на Стопанската комора на Македонија и Турција

Филипче се сретна со членови на УО на Стопанската комора на Македонија и Турција

Скопје, 13 април 2018 (МИА) - Министерот за здравство Венко Филипче денеска присуствуваше на седница... повеќе...

Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...