• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Економија

Форум „Инвестиции за долгорочен економски развој“ во рамки на проект на УСАИД

Форум „Инвестиции за долгорочен економски развој“ во рамки на проект на УСАИД

Велес, 23 април 2018 (МИА) - Форум на тема „Инвестиции за долгорочен економски развој“ со фокус на а... повеќе...

 
Главниот ревизор за ИПА во посета на Европскиот суд на ревизори

Главниот ревизор за ИПА во посета на Европскиот суд на ревизори

Луксембург, 23 април 2018 (МИА) - Тричлена делегација од Ревизорското тело за ревизија на инструмент... повеќе...

Макрадули: Југохром ќе почне со работа кога ќе ги исполни стандардите за животна средина

Макрадули: Југохром ќе почне со работа кога ќе ги исполни стандардите за животна средина

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Се додека Југохром не ги исполни условите и не се вложи во заштитата н... повеќе...

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Половина милијарда е вредноста на извозот остварен во првите три месец... повеќе...

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Половина милијарда е вредноста на извозот остварен во првите три месец... повеќе...

Јаневски: Македонија, како туристичка дестинација, мора да најде начин да ги задржи гостите

Јаневски: Македонија, како туристичка дестинација, мора да најде начин да ги задржи гостите

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Македонија како дестинација се уште не може да ги задржи гостите. Нивн... повеќе...

Трибина за креативноста и иновативноста во образовниот систем

Трибина за креативноста и иновативноста во образовниот систем

Скопје, 21 април 2018 (МИА) -  Со трибина „Како да се стимулира креативноста и иновативноста во обра... повеќе...

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Унапредување на соработката на домашните компании  и странските директ... повеќе...

ЕЛЕМ:Тендерот за технолошко чистење во РЕК Битола поништен поради утврден пропуст во тендерската документација

ЕЛЕМ:Тендерот за технолошко чистење во РЕК Битола поништен поради утврден пропуст во тендерската документација

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Тендерот за избор на фирма за технолошко чистење во РЕК Битола е пониш... повеќе...

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Развојните димензии на дигиталните платформи” е мотото под кое година... повеќе...

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Прилеп, 20 април 2018 (МИА) - Со тричасовна блокада на патниот правец Прилеп-Градско на излезот од П... повеќе...

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Сојузот на стопански комори на Македонија денеска со тркалезна маса по... повеќе...

Текстилците бараат поддршка за инвестиции без да го зголемат бројот на вработени

Текстилците бараат поддршка за инвестиции без да го зголемат бројот на вработени

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Речиси не постои текстилна компанија во Македонија што може да го згол... повеќе...

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Охрид, 20 април 2018 (МИА) - Стотина млади програмери и студенти по информатика ќе учествуваат на ше... повеќе...

Панел дискусија за праведно оданочување

Панел дискусија за праведно оданочување

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Како до праведно оданочување“ е насловот на панел дискусијата, што ќе... повеќе...

Мозаик

Шанаја Твејн се извини за своја изјава дека би гласала за Трамп

Канадската кантри и поп пејачка Шанаја Твејн се из...

Мебел од парискиот хотел „Риц“ продаден за рекордни 7,3 милиони евра

Луксузен мебел од легендарниот париски хотел „Риц“...

Бакир Изетбеговиќ заврши во видео игра

Непознати автори направија видео игра насловена „Е...

Почина актерот Верн Тројер

Актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогат...

Почина најстариот човек во светот - Јапонката Наби Таџима

Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџи...