• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Бизнис

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Унапредување на соработката на домашните компании  и странските директ... повеќе...

 
Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Развојните димензии на дигиталните платформи” е мотото под кое година... повеќе...

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Прилеп, 20 април 2018 (МИА) - Со тричасовна блокада на патниот правец Прилеп-Градско на излезот од П... повеќе...

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Сојузот на стопански комори на Македонија денеска со тркалезна маса по... повеќе...

Текстилците бараат поддршка за инвестиции без да го зголемат бројот на вработени

Текстилците бараат поддршка за инвестиции без да го зголемат бројот на вработени

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Речиси не постои текстилна компанија во Македонија што може да го згол... повеќе...

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Во Охрид викендов 6. „Codefest“ програмерски маратон

Охрид, 20 април 2018 (МИА) - Стотина млади програмери и студенти по информатика ќе учествуваат на ше... повеќе...

Панел дискусија за праведно оданочување

Панел дискусија за праведно оданочување

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Како до праведно оданочување“ е насловот на панел дискусијата, што ќе... повеќе...

Поголема конкурентност за соработка со странските инвеститори

Поголема конкурентност за соработка со странските инвеститори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Во организација на Советот на странски инвеститори и Стопанската комор... повеќе...

Конференција: Компаниите да ги препознаат предностите на арбитражата

Конференција: Компаниите да ги препознаат предностите на арбитражата

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Компаниите да ги  препознаат предностите на арбитражата, која пак може... повеќе...

Вработените во „Еурокомпозит“ повторно на протести

Вработените во „Еурокомпозит“ повторно на протести

Прилеп, 19 април 2018 (МИА) - Вработените во прилепски „Еурокомпозит“ денеска два часа (од 12 до 14 ... повеќе...

Во штипскиот регион се поставуваат гнезда за царскиот орел

Во штипскиот регион се поставуваат гнезда за царскиот орел

Штип, 19 април 2018 (МИА) - Почна поставувањето на 10 платформи за гнездење на царскиот орел, во бли... повеќе...

Технолошката трансформација приоритет на Западен Балкан

Технолошката трансформација приоритет на Западен Балкан

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Технолошката  трансформација на земјите од Западен Балкан и нивна цело... повеќе...

Манчевски: Технолошката трансформација приоритет на земјите од Западен Балкан

Манчевски: Технолошката трансформација приоритет на земјите од Западен Балкан

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Технолошката  трансформација на земјите од Западен Балкан и нивна цело... повеќе...

Натпревар во бизнис идеи на старт-ап фирми на Дигиталниот самит во Скопје

Натпревар во бизнис идеи на старт-ап фирми на Дигиталниот самит во Скопје

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Десет старт-ап компании од шест држави од регионот ги претставија свои... повеќе...

ЕК: Македонската економија умерено подготвена да се соочи со европскиот пазар

ЕК: Македонската економија умерено подготвена да се соочи со европскиот пазар

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Македонија направи одреден прогрес и е на завидно ниво во подготовката... повеќе...

Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...