• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Финансии

Од 11 август помали казни и глоби за царинските прекршоци

Од 11 август помали казни и глоби за царинските прекршоци

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Намалување на глобите за царинските прекршоци и воведување мандатен п... повеќе...

 
Царината ќе може да блокира трансакциски сметки на граѓани за царински долг

Царината ќе може да блокира трансакциски сметки на граѓани за царински долг

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Царинската управа на Република Македонија со најавените измени на Зак... повеќе...

Да нема страв од новиот Закон за УЈП, државата има право да оданочува приходи, порача Заев

Да нема страв од новиот Закон за УЈП, државата има право да оданочува приходи, порача Заев

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Најновиот закон за Управата за јавни приходи, со кој се предвидува УЈ... повеќе...

Царината спречи обиди за криумчарење на забна протетика, лед светилки и гасни пиштоли

Скопје, 13 август 2018 Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија повеќе обиди за ... повеќе...

Шест и пол милиони евра за општините за инфраструктура и градинки

Шест и пол милиони евра за општините за инфраструктура и градинки

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Општините ќе можат да аплицираат за 6,5 милиони евра за инфраструктур... повеќе...

Тевдовски: До крајот на годината сите ќе имаат увид во исплатите од државната каса

Тевдовски: До крајот на годината сите ќе имаат увид во исплатите од државната каса

Скопје, 12 август 2018 (МИА) - До крајот на годината граѓаните ќе можат да ги видат исплатите од држ... повеќе...

УЈП ќе добива податоци од банките за граѓаните за пополнување на годишната даночна пријава (видео)

УЈП ќе добива податоци од банките за граѓаните за пополнување на годишната даночна пријава (видео)

Скопје, 11 август 2018 (МИА) - Управата за јавни приходи електронски ќе ги добива од банките податоц... повеќе...

НБРМ: Банкарскиот сектор лани стабилен, банките давале повеќе кредити на домаќинствата

НБРМ: Банкарскиот сектор лани стабилен, банките давале повеќе кредити на домаќинствата

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Македонскиот финансиски систем минатата година работеше во поповолно о... повеќе...

Се ограничуваат трошоците кои граѓаните ги плаќаат за брзи кредити (видео)

Се ограничуваат трошоците кои граѓаните ги плаќаат за брзи кредити (видео)

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Се намалуваат високите трошоци за брзите кредити кои ги издаваат финан... повеќе...

Авиокомпаниите задолжително ќе го осигуруваат багажот и пратките

Авиокомпаниите задолжително ќе го осигуруваат багажот и пратките

Скопје, 7 август 2018 (МИА) - Авионските компании наскоро ќе бидат задолжени да го осигураат багажот... повеќе...

Глобите за царински прекршоци се намалуваат за 75 отсто

Глобите за царински прекршоци се намалуваат за 75 отсто

Скопје, 6 август 2018 (МИА) - За 75 проценти во просек се намалени глобите за царинските прекршоци з... повеќе...

МФ: Јавниот долг зголемен, но во рамки на ланскиот

МФ: Јавниот долг зголемен, но во рамки на ланскиот

Скопје, 5 август 2018 (МИА) - Јавниот долг на Македонија во вториот квартал од годинава за 0,1 проце... повеќе...

Обезбедени 10 милиони евра за патот Крива Паланка - Деве Баир

Обезбедени 10 милиони евра за патот Крива Паланка - Деве Баир

Скопје, 4 август 2018 (МИА) - Обезбедени се 10 милиони евра преку Европската банка за обнова и разво... повеќе...

Наесен фирмите ќе можат да ги користат 100-те милиони евра од ЕИБ

Наесен фирмите ќе можат да ги користат 100-те милиони евра од ЕИБ

Скопје, 31 јули 2018 (МИА) - Наесен 100-те милиони евра евтини кредити од Европската инвестициска ба... повеќе...

Усвоени измени на Царинскиот закон со кои се намалуваат глобите за прекршоци

Усвоени измени на Царинскиот закон со кои се намалуваат глобите за прекршоци

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) -  Побрз проток на стоки, олабавување на казнената политика и хармонизаци... повеќе...

Усвоени измени на Царинскиот закон со кои се намалуваат глобите за прекршоци

Усвоени измени на Царинскиот закон со кои се намалуваат глобите за прекршоци

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) -  Побрз проток на стоки, олабавување на казнената политика и хармонизаци... повеќе...

МФ: Обезбедените пари за референдумот нема да влијаат врз буџетските програми и проекти

МФ: Обезбедените пари за референдумот нема да влијаат врз буџетските програми и проекти

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) - Се кратат помали суми од повеќе поголеми буџетски корисници, а се алоци... повеќе...

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...