• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Тикер

И Парагвај ја премести својата Амбасада во Израел во Ерусалим

И Парагвај ја премести својата Амбасада во Израел во Ерусалим

Ерусалим, 21 мај 2018 (МИА) - Парагвај денеска ја премести својата Амбасада во Израел од Тел Авив во... повеќе...

 
Заев: Овој македонско-грчки порив за решавање на името мора да успее

Заев: Овој македонско-грчки порив за решавање на името мора да успее

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) –Немаше подобар момент да зборувам за отвореното општество отколку што е а... повеќе...

Јилдирим: Тензиите ќе запрат кога Атина ќе престане да мисли дека цело Егејско Море е нејзино

Јилдирим: Тензиите ќе запрат кога Атина ќе престане да мисли дека цело Егејско Море е нејзино

Атина, 21 мај 2018 (МИА) - Турскиот премиер Бинали Јилдирим во интервју за неделното издание на грчк... повеќе...

Судот го ослободи Заев од одговорност во предметот „Поткуп“

Судот го ослободи Заев од одговорност во предметот „Поткуп“

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Судијата Дарко Тодоровски од Кривичниот суд во Скопје предмалку го ослоб... повеќе...

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ одбележува 69 години од основањето

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ одбележува 69 години од основањето

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Со молебен посветен на светите браќа Кирил и Методиј со кој чиноначалств... повеќе...

Јапонскиот извоз порасна за скоро 8 проценти во април

Јапонскиот извоз порасна за скоро 8 проценти во април

Токио, 21 мај 2018 (МИА) - Извозот од Јапонија во април пораснал за 7,8 проценти во споредба со исти... повеќе...

Угостителите бараат поголема контрола на некатегоризираните сместувачки капацитети

Угостителите бараат поголема контрола на некатегоризираните сместувачки капацитети

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Инспекциските органи да се ангажираат повеќе и да извршат контрола на ог... повеќе...

Харадинај: Визите за Косовците ќе бидат укинат до крајот на годинава

Харадинај: Визите за Косовците ќе бидат укинат до крајот на годинава

Приштина, 21 мај 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај е уверен дека до крајот на годинава... повеќе...

Поттикнување и финансиска поддршка на социјални иновации

Поттикнување и финансиска поддршка на социјални иновации

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Поттикнување и финансиска поддршка на социјални иновации е новата програ... повеќе...

Командантот на КФОР на Косово Коучи во посета на Скопје

Командантот на КФОР на Косово Коучи во посета на Скопје

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Командантот на мисијата на КФОР на Косово, генерал-мајор Салваторе Куочи... повеќе...

Втора група џихадисти евакуирани од Дамаск

Втора група џихадисти евакуирани од Дамаск

Дамас, 21 мај 2018 (МИА) - Втора група џихадисти од терористичката група Исламска држава беа евакуир... повеќе...

Македонски групи учествуваа на Фестивалот на мултијазичност во Солун

Македонски групи учествуваа на Фестивалот на мултијазичност во Солун

Солун, 21 мај 2018 (МИА) - Со македонскиот фолклор, македонската изворна музика и македонски детски ... повеќе...

Велика Британија воведува стратегија за вселенска одбрана

Велика Британија воведува стратегија за вселенска одбрана

Лондон, 21 мај 2018 (МИА) - Британскиот министер за одбрана Гевин Вилијамсон денеска изјави дека ќе ... повеќе...

Патот Приштина-Скопје преку Качаник ќе биде пуштен на 1 јуни

Патот Приштина-Скопје преку Качаник ќе биде пуштен на 1 јуни

Приштина, 21 мај 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска информира дека патот Пришти... повеќе...

Милошоски: Комисијата за надворешна политика бара од МНР увид во списите за предлогот за името

Милошоски: Комисијата за надворешна политика бара од МНР увид во списите за предлогот за името

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Собраниската Комисија за надворешни работи денеска од Министерството за ... повеќе...

Ерупција на вулкан во Индонезија

Ерупција на вулкан во Индонезија

Џакарта, мај 2018 (МИА) - Најактивниот вулкан во Индонезија повторно почна да исфрла чад и пепел во ... повеќе...

Најмалку 39 повредени во бура во рускиот град Тјумен

Најмалку 39 повредени во бура во рускиот град Тјумен

Тјумен, 21 мај 2018 (МИА) - Речиси 40 лица се повредени во бурата која синоќа го погоди рускиот град... повеќе...