• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Тикер

Разрешен директорот на Бирото за јавна безбедност

Разрешен директорот на Бирото за јавна безбедност

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Владата на денешната седница го разреши директорот на Бирото за јавна... повеќе...

 
На Табановце се чека од 15 до 30 минути

На Табановце се чека од 15 до 30 минути

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - На граничниот премин Табановце за излез од Македонија има зголемена ф... повеќе...

Најмалку 30 загинати и голем број во критична состојба по уривањето на надвозник близу Џенова

Најмалку 30 загинати и голем број во критична состојба по уривањето на надвозник близу Џенова

Џенова, 14 август 2018 (МИА) – Бројот на жртви при уривањето на надвозник во близина на Џенова се зг... повеќе...

Иванов ги додели сертификатите на учесниците во програмата „Ден со македонските водечки извршни директори"

Иванов ги додели сертификатите на учесниците во програмата „Ден со македонските водечки извршни директори"

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ги додели... повеќе...

Тачи очекува Меркел сега да се заложи Косово да го признаат тие кои се уште не го признале

Тачи очекува Меркел сега да се заложи Косово да го признаат тие кои се уште не го признале

Приштина, 14 август 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави вчерашната изјава н... повеќе...

Сугарески: Не е точно дека Владата намерно го поништи тендерот за евтини летови

Сугарески: Не е точно дека Владата намерно го поништи тендерот за евтини летови

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Не е точно дека Владата намерно го поништи јавниот повик за доделувањ... повеќе...

Амнести: Да престанат игрите со животите на бегалците

Амнести: Да престанат игрите со животите на бегалците

Брисел, 14 август 2018 (МИА) –Невладината организација Амнести Интернешнл - ЕУ упати остри критики к... повеќе...

Поддршка за ЗНМ од ЕФН во врска со измените на Изборниот законик

Поддршка за ЗНМ од ЕФН во врска со измените на Изборниот законик

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Европската федерација на новинарите (ЕФН) изразува силна поддршка на ... повеќе...

Италија: Најмалку 22 жртви при уривање на надвозник

Италија: Најмалку 22 жртви при уривање на надвозник

Џенова, 14 август 2018 (МИА) - При уривање на надвозник во близина на Џенова денеска настрадаа најма... повеќе...

„Економист“: Најдобриот град за живот е Виена

„Економист“: Најдобриот град за живот е Виена

Лондон, 14 август 2018 (МИА) -  „Економист“ објави листа на 10 градови, кои се најдобри за живот и 1... повеќе...

Малта сепак ќе го прифати бродот “Аквариус“

Малта сепак ќе го прифати бродот “Аквариус“

Брисел, 14 август 2018 (МИА) – Владата на Малта ќе направи „отстапка“ и ќе го прифати хуманитарниот ... повеќе...

Во Тирана затворена фабрика за месо,одземени 528 кг месни производи

Во Тирана затворена фабрика за месо,одземени 528 кг месни производи

Тирана,14 август 2018 (МИА) - Фабрика за месо е затвроена во Тирана, при што се запленети 528 килогр... повеќе...

До ДИК доставени 742 пријави од иселеници за референдумот

До ДИК доставени 742 пријави од иселеници за референдумот

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Преку веб-апликацијата dijaspora.sec.mk до Државната изборна комисија... повеќе...

Трамп: Кон терористите решително и силно

Трамп: Кон терористите решително и силно

Вашингтон, 14 август 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на својот Твитер пр... повеќе...

Непознато лице на социјалните мрежи во име на полицаец се заканувало на други лица

Непознато лице на социјалните мрежи во име на полицаец се заканувало на други лица

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Во полициската станица Бит Пазар синоќа полицаец пријавил дека непозн... повеќе...

Владата ја усвои субвенцијата од два денара за откупувачите и трговците со сливи

Владата ја усвои субвенцијата од два денара за откупувачите и трговците со сливи

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Два денара субвенција за килограм ќе добијат регистрираните откупувач... повеќе...

Кривична против жител на Богданци за криумчарење мигранти

Кривична против жител на Богданци за криумчарење мигранти

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Кривична пријава е поднесена против жител на Богданци поради сомнение... повеќе...

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...