• A-
  • A
  • A+
недела, 22 април 2018, 

Свет

Новата студена војна на агендата на заседание на ММФ и СБ

Новата студена војна на агендата на заседание на ММФ и СБ

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) - Пролетното зaседание на Бордот гувернери на Меѓународниот монетарен... повеќе...

 
Столтенберг: Воздушните удари ја намалуваат можноста од нови хемиски напади во Сирија

Столтенберг: Воздушните удари ја намалуваат можноста од нови хемиски напади во Сирија

Анкара, 16 април 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска оцени дека возду... повеќе...

Џонсон: Нападите врз Сирија нема да го променат курсот на војната

Џонсон: Нападите врз Сирија нема да го променат курсот на војната

Луксембург, 16 април 2018 (МИА) - Воздушните напади што САД, Велика Британија и Франција ги извршија... повеќе...

Москва нема да се меша во работата на ОПЦВ во Сирија

Москва нема да се меша во работата на ОПЦВ во Сирија

Хаг, 16 април 2018 (МИА) - Официјална Москва денеска соопшти  дека нема да се меша во работата на ми... повеќе...

Итен состанок на ОПЦВ

Итен состанок на ОПЦВ

Хаг, 16 април 2018 (МИА) -  Организацијата за забрана на хемиско оружје денеска почна итни разговори... повеќе...

Американскиот Конгрес ќе расправа за Бих и Западен Балкан

Американскиот Конгрес ќе расправа за Бих и Западен Балкан

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) - Наследството од Дејтонскиот договор и иднината на Босна и Херцегови... повеќе...

Во Њујорк доделување на Пулицеровата награда

Во Њујорк доделување на Пулицеровата награда

Њујорк, 16 април 2018 (МИА) - Имињата на добитниците на Пулицеровата награда во категориите новинарс... повеќе...

МИА Ретро 7 - Свет

МИА Ретро 7 - Свет

БАЛКАН Атина, 9 април 2018 (МИА) - Од половина евро до четири евра, во зависност од видот на сместу... повеќе...

Стотици пожарникари се борат со огнена стихија близу Сиднеј

Стотици пожарникари се борат со огнена стихија близу Сиднеј

Сиднеј, 16 април 2018 (МИА) – Стотици пожарникари гаснат шумски пожар што изби на периферија на Сидн... повеќе...

Иран забрани употреба на странски социјални мрежи во училиштата

Иран забрани употреба на странски социјални мрежи во училиштата

Техеран, 16 април 2018 (МИА) – Иранското Министерство за образование забрани употреба на странски со... повеќе...

Трамп се уште сака американските сили да се вратат од Сирија

Трамп се уште сака американските сили да се вратат од Сирија

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп и понатаму сака американскит... повеќе...

Трамп годинава собра 10 милиони долари за кампања за реизбор

Трамп годинава собра 10 милиони долари за кампања за реизбор

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп во првиот квартал од оваа г... повеќе...

Трамп писмено го извести Конгресот за својата одлука да ја нападне Сирија

Трамп писмено го извести Конгресот за својата одлука да ја нападне Сирија

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп писмено го извести Конгресот... повеќе...

Џејмс Коми: Трамп е морално неспособен за претседател

Џејмс Коми: Трамп е морално неспособен за претседател

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп е „морално непсособен“ да уп... повеќе...

Курц повикува на продолжување на мировните преговори за Сирија

Курц повикува на продолжување на мировните преговори за Сирија

Цирих, 16 април 2018 (МИА) - Австрискиот канцелар Себастијан Курц повика на обновување на мировните ... повеќе...

Рјабков: САД, Британија и Франција сакаат да доминираат над светот

Рјабков: САД, Британија и Франција сакаат да доминираат над светот

Москва, 15 април 2018 (МИА) - САД, Велика Британија и Франција следат курс кој води кон нивна целосн... повеќе...

Хејли: САД нема да преговараат директно со Асад

Хејли: САД нема да преговараат директно со Асад

Вашингтон, 15 април 2018 (МИА) - САД нема директно да преговараат со сирискиот претседател Башар ал-... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...