• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Свет

Франција ќе издвои 50 милиони евра за хуманитарни проекти во Сирија

Франција ќе издвои 50 милиони евра за хуманитарни проекти во Сирија

Париз, 17 април 2018 (МИА) - Франција ќе додели 50 милиони евра, наменети за хуманитарни проекти за ... повеќе...

 
САД и Велика Британија: Руски хакери извршија напади врз рутерите

САД и Велика Британија: Руски хакери извршија напади врз рутерите

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) - САД и Велика Британија денеска обвинија хакерски групи, кои наводно... повеќе...

ЕУ не постигна согласност за нови санкции кон Иран

ЕУ не постигна согласност за нови санкции кон Иран

Луксембург, 16 април 2018 (МИА) - Европската унија не постигна согласност за воведување на нов санкц... повеќе...

Шулгин: Сценариото во Дума го подготви Вашингтон

Шулгин: Сценариото во Дума го подготви Вашингтон

Хаг, 16 април 2018 (МИА) - Провокативното сценарио во Сирија  го подготови Вашингтон, изјави постоја... повеќе...

Канадскиот премиер задоволен од придобивките на трговскиот договор со ЕУ

Канадскиот премиер задоволен од придобивките на трговскиот договор со ЕУ

Париз, 16 април 2018 (МИА) - Канадскиот премиер Џастин Трудо и францускиот претседател Емануел Макро... повеќе...

ОН: Дадени се сите дозволи на тим на ОПЦВ за да работи во Дума

ОН: Дадени се сите дозволи на тим на ОПЦВ за да работи во Дума

Њујорк, 16 април 2018 (МИА) - Обединети нации (ОН) соопштија дека на истражувачкиот тим на Организац... повеќе...

Јапонија и Кина најавија нов почеток на односите

Јапонија и Кина најавија нов почеток на односите

Токио, 16 април 2018 (МИА) - Јапонија и Кина најавија нов почеток на односите по денешните билатерал... повеќе...

Сандерс: САД размислуваат за дополнителни санкции кон Русија

Сандерс: САД размислуваат за дополнителни санкции кон Русија

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) - Белата куќа денеска соопшти дека размислува за воведување на дополн... повеќе...

Кремљ: Русија се надева на обнова на дијалогот со САД

Кремљ: Русија се надева на обнова на дијалогот со САД

Москва, 16 април 2018 (МИА) - Русија се уште се надева дека ќе дојде до обнова на дијалогот со САД и... повеќе...

Лондон: Русија и Сирија не им дозволуват пристап на експертите на ОПЦВ до Дума

Лондон: Русија и Сирија не им дозволуват пристап на експертите на ОПЦВ до Дума

Хаг, 16 април 2018 (МИА) - Експертите на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) се уште ... повеќе...

ЕУ: Русија и Иран да не дозволат Сирија повеќе да користи хемиско оружје

ЕУ: Русија и Иран да не дозволат Сирија повеќе да користи хемиско оружје

Хаг, 16 април 2018 (МИА) - Европската унија денеска ги повика Русија и Иран да го искористат влијани... повеќе...

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Дамаск, 16 април 2018 (МИА) - Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изр... повеќе...

Седуммина загинати во немири во затвор во Јужна Каролина (ДПЛ)

Седуммина загинати во немири во затвор во Јужна Каролина (ДПЛ)

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) - Седум лица загинаа, а 17 други се повредени во немири во затвор во ... повеќе...

Седум загинати во немири во затвор во Јужна Каролина

Седум загинати во немири во затвор во Јужна Каролина

Колумбија, 16 април 2018 (МИА) - Седум лица се убиени и 17 се повредени во немири во затвор во Јужна... повеќе...

Боздаг: Турција не е на ничија страна

Боздаг: Турција не е на ничија страна

Анкара, 16 април 2018 (МИА) - Турција не е на ничија страна коге е во прашање Сирија, изјави денеска... повеќе...

Кина: Без докази се напаѓа Сирија

Кина: Без докази се напаѓа Сирија

Пекинг, 16 април 2018 (МИА) - Неодговорен е воениот напад на САД, Велика Британија и Франција врз Си... повеќе...

Новата студена војна на агендата на заседание на ММФ и СБ

Новата студена војна на агендата на заседание на ММФ и СБ

Вашингтон, 16 април 2018 (МИА) - Пролетното зaседание на Бордот гувернери на Меѓународниот монетарен... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...