• A-
  • A
  • A+
недела, 22 април 2018, 

Свет

Сириската армија започна напади врз бунтовничка енклава јужно од Дамаск

Сириската армија започна напади врз бунтовничка енклава јужно од Дамаск

Дамаск, 17 април 2018 (МИА) - Сириската армија денеска започна со артилериски напади врз енклава под... повеќе...

 
Експертите за хемиско оружје влегоа во Дума

Експертите за хемиско оружје влегоа во Дума

Дамаск, 17 април 2018 (МИА) - Експертите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) ден... повеќе...

Меркел: Русија има одговорност за хемискиот напад во Сирија

Меркел: Русија има одговорност за хемискиот напад во Сирија

Берлин, 17 април 2018 (МИА) - Русија како сојузник на сирискиот претседател Башар ал-Асад, сноси одр... повеќе...

Маас: Германија би можела да посредува за обнова на мировниот процес во Сирија

Маас: Германија би можела да посредува за обнова на мировниот процес во Сирија

Берлин, 17 април 2018 (МИА) - Германија има специјална посредничка улога, што и овозможува да „го др... повеќе...

Франција: Исчезнуваат докази од Дума, на инспекторите да им се дозволи пристап

Франција: Исчезнуваат докази од Дума, на инспекторите да им се дозволи пристап

Париз, 17 април 2018 (МИА) - Француското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека мног... повеќе...

Лажна тревога за нови напади врз Сирија

Лажна тревога за нови напади врз Сирија

Дамаск, 17 април 2018 (МИА) - Сириската протвоивоздушна одбрана дејствувала во текот на минатата ноќ... повеќе...

Јапонската банка очекува инфлацијата да биде на ниво од 2 проценти во следните две години

Јапонската банка очекува инфлацијата да биде на ниво од 2 проценти во следните две години

Токио, 17 април 2018 (МИА) - Банката на Јапонија очекува стапката на инфлација во следната година да... повеќе...

Амазон во преговори со авио-превозникот Азул за создавање на бразилска дистрибутивна мрежа

Амазон во преговори со авио-превозникот Азул за создавање на бразилска дистрибутивна мрежа

Сиетл, 17 април 2018 (МИА) - Амазон влезе во преговори со бразилската авио-компанија Азул за формира... повеќе...

Јапонски научници работат на нов тест за откривање рак

Јапонски научници работат на нов тест за откривање рак

Токио, 17 април 2018 (МИА) - Јапонски научници работат на усовршување тест за откривање рак, со помо... повеќе...

„Вашингтон Пост“: САД го одложија воведувањето нови санкции кон Русија

„Вашингтон Пост“: САД го одложија воведувањето нови санкции кон Русија

Вашингтон, 17 април 2018 (МИА) - Администрацијата на САД го одоложи воведувањето нови санкции кон Мо... повеќе...

Можно е јужнокорејски функционери да отпатуваат во Пјонгјанг пред Самитот

Можно е јужнокорејски функционери да отпатуваат во Пјонгјанг пред Самитот

Сеул, 17 април 2018 (МИА) - Високи јужнокорејски функционери можно е да отпатуваат во севернокорејск... повеќе...

Претседателот на Мјанмар помилува повеќе од 8.500 затвореници

Претседателот на Мјанмар помилува повеќе од 8.500 затвореници

Нејпјидо, 17 април 2018 (МИА) – Претседателот на Мјанмар Вин Мјинт помилува повеќе од 8.500 затворен... повеќе...

Израел ги казнува сопствениците на автобуси кои превезуваат палестински демонстранти

Израел ги казнува сопствениците на автобуси кои превезуваат палестински демонстранти

Газа, 17 април 2018 (МИА) - Израел соопшти дека ги казнува сопствениците на автобуси во Појасот Газа... повеќе...

Г-7 ја повика Русија да ја открие програмата „Новичок“

Г-7 ја повика Русија да ја открие програмата „Новичок“

Отава, 17 април 2018 (МИА) - Министрите за надворешни работи од Групата седум индустриски најразвиен... повеќе...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Њујорк, 17 април 2018 (МИА) – Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинар... повеќе...

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз военовоздухопловната база „Шајрат“

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз военовоздухопловната база „Шајрат“

Дамаск, 17 април 2018 (МИА) - Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракете... повеќе...

Канада ги враќа дома семејствата на своите дипломати на Куба

Канада ги враќа дома семејствата на своите дипломати на Куба

Отава, 17 април 2018 (МИА) - Канада одлучи да ги врати во земјата семејствата на своите дипломати ко... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...